HungaroMet: 2007. június 5. 15:00
A légköri konvekció és a budapesti vihar
Horváth Ákos
Az előrejelezhetőségről
A hidegfront betörését és az ezzel járó viharos széllökéseket a számítógépes modellek már jóval előre jelezték, a 30 óra időtávú előrejelzések a front pontos helyét is megadták. A heves zivatargócok kialakulását azonban jóval nehezebb előrejelezni, mivel a konvektív rendszerek áthelyeződésénél legtöbbször jelentősebb azok fejlődése. Ezúttal azonban a rendszer együtt mozgott a hidegfronttal, ami lehetővé tette, hogy másfél órával előre az ügyeletes meteorológus elrendelje a középső országrészre a legmagasabb fokú riasztást. A zivatarcellák szerkezetéből adódik, hogy a velük járó szél, a jégeső illetve a csapadék nagy térbeli változékonyságot mutat, ezért egész pontos operatív előrejelzésükre (pl. Budapest kerületeire lebontva) napjainkban még nincs lehetőség.
A kiadott riasztásokról
Utólag talán különösen hangzik, de az augusztus 20-i vihar az egyik legjobban előrejelzett veszélyes időjárási esemény volt. Az Országos Meteorológiai Szolgálat által előző nap kiadott és a médiában elhangzott időjárás jelentésben szerepeltek a heves zivatarok, jégesők. A vihar napján reggel figyelmeztető jelzést adtak ki, amely a heves délutáni zivatarokra hívta fel a figyelmet és ezt több jelzés is követte. A riasztásokért felelős meteorológus időben és pontosan felismerte a konvektív rendszer veszélyességét és mozgását. A 19 óra 36 perckor kiadott közvetlen riasztást a hitelesség kedvéért forma és szó szerint idézzük:
Riasztás Közép-Magyarország területére
Szél:
Új harmadfokú riasztás [2006.08.20 17:36 UTC]
A következő óráktól a szélsebesség meghaladhatja a25 m/s-ot.
Zivatar:
Új harmadfokú riasztás [2006.08.20. 17:36 UTC]
A következő óráktól heves zivatar várható.
Megjegyzés:
Nyugat felől viharos (60-58 km/ó) széllel kísért zivatarok érik a régiót, helyenként heves zivatar is lehet,
amit 90 km/ó körüli vagy ezt meghaladó széllökés, felhőszakadás és néhol jégeső kísérhet.
Kiadta: Országos Meteorológiai Szolgálat (www.met.hu)
Készült: 2006.08.20. 17:36 UTC
A Természet Világa tudományos ismeretterjesztő folyóirat 2007. évi májusi számában, illetve a letölthető, csatolt fájlban (pdf) megtalálható a teljes cikk.
Kapcsolódó dokumentum:
OMSZ: 2007. június