HungaroMet: 2025. január 31. 10:19
2025. januári nemzetközi agrometeorológiai helyzetkép
A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze, valamint friss termésbecsléseket is bemutatunk.
A műholdas méréseken alapuló globális VHI index térkép (1. ábra) alapján a természetes és a kultúrnövényzet sokfelé és nagy területen van rossz állapotban (vörös területek) bolygónkon: többek között Afrika déli, keleti és északnyugati részén, Mexikóban és Dél-Amerika középső vidékén. Jelentősebb, vegetációs időszakban lévő aszállyal sújtott területeket az ASI nevű műholdas index csak kisebb foltokban lát Argentínában, Paraguayban, Mozambikban, illetve Marokkó térségében (2. ábra). A becsült decemberi csapadékösszegben hatalmas különbségek vannak (3. ábra), a legtöbb eső természetesen a trópusokon hullott. A csapadékanomália globális térképe szerint nagy területen van csapadékhiány, de többlet is az átlaghoz képest: kevesebb eső esett a szokásosnál többek között sokfelé Afrikában és Délkelet-Ázsiában, míg jóval több Indiában (4. ábra).
Amerikai Egyesült Államok
December végétől nyugat felől érkező heves viharok szállítottak jelentős mennyiségű csapadékot az északnyugati államokba és Kalifornia északi részére. Ezzel szemben a délnyugati államokban és Kalifornia déli részén nagyon száraz, az átlagosnál melegebb időjárás volt az uralkodó. A Sierra Nevada hegység hómennyisége, ami tározókon keresztül kulcsfontosságú a nyári öntözés szempontjából, a tél közepén körülbelül 80%-a az ilyenkor szokásosnak. Mindeközben a középső és keleti államokat átszelő ciklonok havat és zord hideg időt hoztak egészen délen, Texastól Észak-Karolináig a partvidéken rekordot jelentő kiterjed havazás volt január 21-22-én.
Az ország búza termését a 2024/25-ös kereskedelmi évben 53,6 millió tonnára becsülik, amely mintegy 10%-kal több a tavalyi értéknél, a termőterület pedig 15,6 millió hektár.
Ausztrália
A decemberi csapadékos időjárás folytatódott januárban is a szigetország keleti termőterületein. Kiterjedt záporok öntöztek, így a talajnedvesség a 30 fok fölötti hőmérsékletek mellett is megfelelő volt a még érés előtt álló nyári növények számára, ugyanakkor a sok eső a korábban vetett cirok száradását késlelteti. A csapadékos idő kedvezően hatott a gyapot fejlődésére is, az ország gyapot termését 2024/25-ös szezonban 34%-kal többre becsülik az elmúlt öt év átlagánál. A hónap második felében a keleti termőterületeken melegre és szárazra fordult az idő, többet kellett öntözni. Ezzel együtt a terméskilátások jók, mert összességében kedvező időjárás uralkodott a vegetációs időszakban.
Dél-Afrika
Az ország nyugati felén meleg, záporos időjárás teremtett összességében kedvező feltételeket a kukorica és más öntözés nélkül termesztett nyári növények számára. A kukorica övezet keleti részén igen bőséges mennyiség esett, de a nyugati részen is kellő mennyiség öntözte az állományokat. Az esős idő után melegre és szárazra fordult az idő, elősegítve a nyári növények fejlődését. Ugyanakkor az ország nyugati tájain a száraz idő állandósult.
Argentína
Januárban Argentína legfontosabb keleti és középső termőterületein forró, száraz időjárás volt a meghatározó jelentős hőstresszt okozva a kukorica, szója és egyéb nyári növények számára. A hőmérséklet tartósan 35, helyenként 40 fok fölött alakult, ami jelentősen fokozta a talajok kiszáradását. Ez a hőhullám a virágzás illetve szemképződés fázisában járó nyári növényeket igen megviselte. Ugyanakkor a nyugati területeken záporok öntözték az állományokat. Január 20. után a keleti részekre is megérkezett az eső, mely sokat segített a december óta szenvedő növényeken. Enyhébb és csapadékosabb időre lenne szükség az év eleji kedvező terméskilátások megtartásához
A napraforgó aratását már megkezdték, január 23-ra országosan az állományok 14%-át takarították be, mely nagyjából megfelel az előző évinek.
Brazília
A középső-nyugati termőterületeken bőséges csapadék biztosította a talajok megfelelő nedvességtartalmát. A hónap közepén a szemnövekedés fázisába lépett szója terméskilátásai így igen kedvezőek. A déli mezőgazdasági területeken már nem ilyen jó a helyzet, arrafelé a nyár első felében az ilyenkor szokásos csapadékmennyiségnek kevesebb, mint 70%-a hullott le, a szója és az első vetésű kukorica terméskilátásai egyaránt kedvezőtlenebbek. Ugyanakkor a keleti termőterületek csapadékellátottsága átlagos. A hőmérséklet a legtöbb mezőgazdasági területen januárban az ilyenkor szokásos értékek körül alakult, hőstressz csak a délnyugati határ mentén érte a nyári növényeket.
Az időjárás az egész világon döntően befolyásolja a mezőgazdasági termelést, különösen a növénytermesztést. A nagy termőterületeken bekövetkező időjárási szélsőségek, vagy azok hiánya pedig a világpiacra, így a magyarországi mezőgazdasági árakra van nagy hatással. Például egy nagy kiterjedésű, jelentős aszály, áradás vagy tavaszi fagy jelentős mértékben hat a termés várható mennyiségére és minőségére. Ezen hosszú távú hatások ismeretében előre föl lehet készülni a világpiac várható alakulására. Ebben a cikkünkben többek között az Európai Bizottság hivatalos értesítőjének (MARS), illetve az USA Mezőgazdasági Minisztériuma kiadványainak (USDA) segítségével foglaljuk össze azokat az aktuális agrometeorológiai információkat a világból, melyek a hazánkban is nagy mennyiségben termesztett kultúrákat érinti.
A legnagyobb termelő országok növénykultúránként, amelyekre érdemes figyelni:
* búza: EU, Kína, India, USA, Oroszország
* kukorica: USA, Kína, Brazília, EU, Argentína, Ukrajna, India, Mexikó, Kanada, Indonézia, Dél-Afrika
* repce: Kanada, Kína, India, EU
* napraforgó: Oroszország, EU, Ukrajna, Argentína
* szója: USA, Brazília, Argentína, Chile, India
2025. január 31.
1. ábra
VHI Index 2025. január második dekádjában (forrás: www.fao.org)
(VHI: Vegetation Health Index - ez egy műholdas mérésekből származtatott komplex index, mely röviden összefoglalva a növényzet egészségi szintjét mutatja: a zöld értékek egészséges, míg a sárga és vörös színek az aszályos növényzetet mutatják. A szürke, kék és rózsaszín területek hiányos adatokat,
felhős és havas területeket jelölnek. A sivatagi részek értelmezése hosszabb leírást kíván.)
2. ábra
ASI Index mezőgazdasági kultúrákra 2025. január második dekádjában (forrás: www.fao.org)
ASI: Agricultural Stress Index - ez egy műholdas mérésekből származtatott index, mely azt mutatja, hogy a mezőgazdasági kultúrákat az aszály milyen mértékben sújtja: a zöldtől a vörösig terjedő színek az aszállyal érintett terület arányát mutatja (a zöld jelenti a 10%-nál kisebb, a vörös pedig a 85%-nál nagyobb értékeket). A szürke területeken nincs mezőgazdasági kultúra, a kékkel jelölt részeken pedig a növényzet szezonon kívül, nyugalomban van.
3. ábra
A 2024. december havi becsült csapadékösszeg (mm) (forrás: www.fao.org)
4. ábra
2024. december becsült csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól (%) (forrás: www.fao.org)
(A vörös színű területeken csapadékhiány, a kék színű területeken csapadéktöbblet volt,
a szürke színű területek sivatagok, illetve adathiány volt.)