2024. november 22. péntek
Elemzések, szöveges előrejelzések

HungaroMet: 2024. november 21. 14:33

Jól jön a csapadék az őszi vetésnek

A hét elején változékonyabbra fordult időjárásunk, és eleinte csak az északi, és a keleti országrészben fordult elő némi eső, majd szerdán országos, a Kisalföld kivételével kiadós eső érkezett. A csapadékra a későn kisorolt őszi búzának óriási szüksége volt, de az ezzel együtt járó hűvös időjárás továbbra is nehezíti a fejlődését, megerősödését. A csapadékos időnek ezzel még nincs vége, éjszaka nyugat felől újabb csapadékzóna érkezik, melyből hazánk északi felén havazásra, délen havas esőre, esőre is lehet számítani.

A múlt hét második felében is a megelőző egy hónapra jellemző száraz idő volt a meghatározó hazánkban, bár a napsütést főként a hétvégén nagy területen zavarta tartósan megmaradó köd és alacsonyszintű rétegfelhőzet. Hétfőtől vált mozgalmasabbá időjárásunk, akkor az északi tájakon többfelé hullott 1-3 mm eső, majd kedden már nagyobb területen, az ország keleti, északkeleti felén mérhettünk 1-6 mm-t. Szerdán hajnalban egy hidegfront már országos csapadékot hozott, hazánk nagy részén 5 és 25 mm közötti mennyiség esett, csak északon, északnyugaton hullott ennél kevesebb eső. Ez a csapadékmennyiség (1. ábra) lényegesen több, mint ami a megelőző egy hónapban esett, ami az ország jelentős részén az 1 mm-t sem érte el, ugyanakkor a harminc napos csapadékösszeg sokéves átlagtól vett eltérése továbbra is negatív, 25-50 mm-rel esett kevesebb az ilyenkor szokásosnál az elmúlt egy hónapban (2. ábra). A november közepére erősen kiszáradt felszínközeli talajréteg most a Kisalföld kivételével alaposan átnedvesedett (3. ábra), és főként délen, délnyugaton a középső rétegbe is jutott a nedvességből (4. ábra).
A hőmérséklet meglehetősen tág határok közt változott a mögöttünk álló egy hétben, de összességében 2-5 fokkal hidegebb volt a sokéves átlagnál (5. ábra). A borongós, párás, ködös napokon és területeken napközben is csak 2-4 fok közötti értékeket mérhettünk, míg a naposabb tájakon 10 fok köré melegedett a levegő. Éjszakánként a derült helyeken hűlt -2 és -5 fok közé a levegő (6. ábra). A szerdán érkezett hidegfront előtt azonban hazánk jelentős részén igen enyhe volt az éjszaka 5-10 fok között alakult a minimumhőmérséklet.

Október közepétől a száraz, gyakran napos időben jól lehetett haladni az őszi talajmunkákkal. A repce igen fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. Az október közepétől november közepéig tartó száraz időjárás következtében azonban jelentősen kiszáradt a talajnak az őszi gabonák gyökérzete által érintett felső rétege. A még október elején elvetett kalászosok elegendő nedvességet találtak az optimális korai fejlődéshez, ezek az állományok jellemzően 3-5 leveles állapotban vannak vagy már bokrosodnak. A későbbi vetések alatt azonban kiszáradt a talaj, és nehezen, egyenetlenül keltek, el vannak maradva a fejlődésben, és az átlagosnál hűvösebb november sem segíti a megerősödésüket.

Az őszi vetésű kalászosok és a repce számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetését mutatjuk be ezúttal a Kecskemét és Miskolc körüli területre vonatkozó agrogramokon* (7. és 8. ábra). Szeptember első hetében még a júliusra és augusztusra is jellemző száraz időjárás volt az uralkodó. Ezt követően csapadékosra fordult az idő és október közepéig országszerte 80-180 mm eső esett, feltöltődött a talaj felső 40-80 cm-es rétege. A még száraz körülmények közt vetett őszi káposztarepce így eleinte nehezen kelt, utána azonban szépen tudott fejlődni, erősödni. Az őszi kalászosok vetését eleinte hátráltatta a sok csapadék és a sáros talaj, az október második dekádjától jellemző száraz idő és a nedvességben bővelkedő talaj azonban kedvező körülményeket teremtett a vetéshez és a korai fejlődéshez. A hónap végére azonban a felső talajréteg egyre jobban kiszáradt, és a később vetett kalászosok nehezen keltek, egyenetlenül fejlődnek. A héten érkező csapadék sokat segített, de az átlagosnál hidegebb idő továbbra is hátráltatja az állományok megerősödését. A szeptember elejétől összegzett csapadék jelenleg hazánk nagy részén kissé meghaladja az optimális mennyiséget.

A folytatásban az északi országrészben téli, míg délen igen változékony időre van kilátás. Csütörtök éjszaka nyugat felől újabb csapadékzóna éri el hazánkat, melyből északon havazásra, főként nedves, tapadó hóra, míg délen hóra, majd havas esőre, esőre egyaránt számítani lehet. Péntek kora estére mindenütt megszűnik a csapadék, addig pedig 5 és 20 mm közötti mennyiség valószínű, ezúttal is északnyugaton várható a legkevesebb. Az északi, északkeleti országrészben kifehéredik a táj, főként az Északi-középhegység térségében több napon át is megmaradhat a hóréteg. A hőmérséklet az éjszakai -2 és +3 fok közötti értékekről napközben is csak 1-6 fok közé emelkedik. Szombattól szárazabb és melegebb napok következnek, hétfőig hazánk nagy részén napos időre van kilátás éjszakai fagyokkal, napközben azonban 10 fokot is megközelítő hőmérsékletekkel. Északkeleten lehet vasárnaptól tartósan borult, párás az idő, és ott a hóval borított területeken éjszakánként -5 fok alá csökkenhet a hőmérséklet, és napközben is alig melegszik fagypont fölé a levegő. Keddtől országszerte nagyrészt felhős időben lesz részünk, elszórtan esőkkel, majd havas esővel.   

A napi munkák tervezéséhez, a rövid távú döntéseknél érdemes a legfrissebb méréseket, és a folyamatosan frissülő előrejelzéseket figyelemmel kísérni a HungaroMet honlapján, mert ezen elemzésünkben csak vázlatosan írjuk le a várható időjárást. A tíz percenként frissülő radar adatok mellett az előrejelzések, valamint itt az agrometeorológiai oldalon a speciális elemeket tartalmazó, folyamatosan frissülő, meteorológiai elemenkénti bontásban csoportosított térképes előrejelzések sok hasznos és jelen szöveges elemzésnél frissebb információt adhatnak. Az időjárás aktuális és várható alakulásával kapcsolatban telefonos információs szolgáltatásunk (06 90 603421), és Meteora mobil alkalmazásunk is rendelkezésre áll.

A HungaroMet Magyar Meteorológiai Nonprofit Zrt. az agro.met.hu oldalán a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény által előírt, mezőgazdasági káresemények termelői bejelentésének alapját képező információkat jelenít meg (agrárkár-enyhítés). A rendszer a HungaroMet mintegy 120 automata mérőállomásán, továbbá közel 500 csapadékmérő állomásán mért adatai alapján működik. Az aszály jogszabályban előírt feltételeinek megállapításához földfelszíni méréseink mellett a radaros csapadékmérést is felhasználjuk, amivel pontosabb képet kapunk a csapadékhullás területi eloszlásáról.

Készült: 2024. november 21.

* Az őszi vetésű kalászosok és az őszi káposztarepce számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetése látható az agrogramnak elnevezett ábrán. A legfelső, a csapadékot ábrázoló grafikonon megjelenik a napi csapadék (bal oldali tengelyen), az időszak során összegzett és a növény számára optimális összegzett csapadék (jobb oldali tengelyen). Így jól látszik a két utóbbi érték közötti eltérés, ami a csapadékhiányt vagy -többletet mutatja. A talajnedvesség ábrán a növények számára felvehető hasznos vízkészlet százalékában vannak megadva az értékek. Szeptember és október hónapokban a talaj felső 20 cm-es rétegét, a későbbiekben a felső 50 cm-es rétegét ábrázoljuk. A már kritikusnak tekinthető 40%-os érték alatti időszakot pirossal emeljük ki. A hőmérséklet ábrán a napi hőmérsékleti szélsőértékek mellett a növény számára optimális napi középhőmérsékletet (bal oldali tengelyen), valamint a görgetett hőösszeget (2 Celsius fokos bázissal) és ennek optimális értékeit mutatjuk be (jobb oldali tengelyen).


1. ábra
5 napos csapadékösszeg 2024. november 20-ig (mm)


2. ábra
Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2024. november 20-ig (mm)


3. ábra
Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. november 20-án (%)


4. ábra
Talajnedvesség a talaj felső fél méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. november 20-án (%)


5. ábra
Az elmúlt 5 nap átlaghőmérsékletének eltérése a sokéves átlagtól 2024. november 19-ig (Celsius fok)


6. ábra
Maximum hőmérsékletek 2024. november 16-án (Celsius fok)


7. ábra
Őszi kalászosokra vonatkozó agrogram Kecskemét térségére 2024. november 20-ig
(részletes magyarázat a szövegben)


8. ábra
Őszi kalászosokra vonatkozó agrogram Miskolc térségére 2024. november 20-ig
(részletes magyarázat a szövegben)