HungaroMet: 2025. március 26. 15:14
2025. márciusi nemzetközi agrometeorológiai helyzetkép
A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze, valamint friss termésbecsléseket is bemutatunk.
A műholdas méréseken alapuló globális VHI index térkép (1. ábra) alapján a természetes és a kultúrnövényzet sokfelé és nagy területen van rossz állapotban (vörös területek) bolygónkon: többek között Szíria térségében, Mexikóban és Texasban, illetve Dél-Amerika középső területein. Jelentősebb, vegetációs időszakban lévő aszállyal sújtott területeket az ASI nevű műholdas index Marokkóban, Algériában és Afrika középső részein, valamint Szíriában, illetve Dél-Amerika és Ausztrália egyes kisebb körzeteiben mutat (2. ábra). A becsült februári csapadékösszegben hatalmas különbségek vannak (3. ábra), a legtöbb eső természetesen a trópusokon hullott, de sok esett az USA keleti harmadán is. A csapadékanomália globális térképe szerint nagy területen van csapadékhiány, de többlet is az átlaghoz képest: kevesebb eső esett a szokásosnál többek között Afrika középső részein, Dél- és Kelet-Ázsiában, de Maxikban is (4. ábra).
Az északi féltekén nagy területen kedvezőtlen a kalászosok állapota: Európa keleti részén és Északnyugat-Afrikában a csapadékhiány, míg Európa egyes nyugati és déli részein inkább a sok eső okozhat terméskiesést (5. ábra). A Balkán-félsziget keleti részén, Marokkóban és Szíriában kifejezetten rossz állapotban vannak a vetések. A kukorica Dél-Afrikában és Kenyában nagyon gyenge, de Argentínában is nagy területen problémás (6. ábra).
Európa
Az Európai Unió nagy részén az őszi vetések általánosságban jó állapotban vannak. Az előző év azonos időszakához képest kevesebb és általában kisebb területet érintenek kedvezőtlen időjárási körülmények.
Az Európai Unióban jelenleg a vízhiány jelenti a legfőbb aggodalmat (2025. február 1. - március 15.). A fagy és a túl sok csapadék csak viszonylag kisebb területeket érintett.
Szárazak a talajok Románia délnyugati és Bulgária északnyugati részén, ahol az őszi vetések már visszafordíthatatlanul károsodtak (7. és 8. ábra). Észak-Németországban az idei év február 1. és március 15. közötti időszaka a legszárazabb volt 1990 óta, a repce, valamint az őszi kalászosok több vizet igényelnének. Kelet-Lengyelországban és Csehországban is a száraz talajok lehetnek problémásak. Ukrajnában a csapadékhiány az egész országot érinti.
Dél- és Nyugat-Európa egyes részein viszont túl sok csapadék fordult elő. Dél-Portugáliában és Spanyolországban a január óta tartó esőzés áradásokat, belvizet okozott, és a súlyos károk mellett jelentősen hátráltatja a mezőgazdasági munkákat. Hasonló körülmények figyelhetők meg Olaszország egyes részein, ahol szintén belvizek fordulnak elő.
A hőmérséklet a vizsgált időszakban az átlagos körül, kissé a fölött alakult Európa legnagyobb részén, viszont az északi, északkeleti részeken nagy területen 4-6 Celsius fokkal is meghaladta azt (9. ábra).
A szezon korai szakaszában a termésbecslések elsősorban történeti trendeken alapulnak, és az EU szintjén meghaladják a tavalyi gyenge eredményeket, valamint az ötéves átlagot (10-12. ábra).
Amerikai Egyesült Államok
Márciusban szélsőséges időjárási események állították komoly kihívások elé az Egyesült Államok mezőgazdasági termelőit. A hónap első hetében ciklonok sorozata hozott bőséges csapadékot a déli és keleti államokba valamint a Középnyugatra, míg a nyugati területeken változékony, záporos idő uralkodott. Havazott a Nagy-tavak vidékén, de a Magas-síkság déli részén és Iowa állam térségében is. Heves viharok, köztük tornádók és özönvízszerű esőzések sújtották különösen a délkeleti síkságokat és az Atlanti-óceán partvidékét. A hónap közepén rendkívüli meleg hullám alakult ki az ország középső és keleti részén, melyet újabb heves viharok, tornádók és villámárvizek követtek, miközben a Síkság déli részén gyorsan terjedő bozóttüzek pusztítottak. A szárazság sújtotta térségekben, különösen a tél folyamán kevés csapadékot kapó délnyugati államokban, tovább fokozódott az aszály, ami már jelentős szárazság stresszt okoz az őszi búzának. A hónap második felében porviharok alakultak ki a Magas-síkság déli területein, rontva a legelők és a szántóföldek állapotát. Eközben a Kaliforniai-hegységben és az északnyugati államokban jelentős havazás növelte a hóvíztartalékokat, ami kedvező a tavaszi-nyári vízellátás szempontjából. Az USA keleti felén a hőmérséklet jelentősen meghaladta az átlagos értékeket, míg a nyugati partvidéken és a Sziklás-hegység térségében az ilyenkor szokásosnál hidegebb időjárás uralkodott.
Ausztrália
Március elején az Alfred nevű trópusi ciklon hozott bőséges csapadékot Új-Dél-Wales és Queensland partvidéki területeire, míg máshol száraz és forró időjárás okozott jelentős stresszt egyes nyári növények számára. A már érésben levő nyári növényeknek kedvezett ez az idő. A ciklon maradványai később mérsékelt esőket biztosítottak Queensland déli és Új-Dél-Wales északi gabonatermő vidékein, javítva a talajnedvességet a közelgő őszi vetésekhez. Ausztrália nyugati részén a csapadék segítette a talaj töltődését, míg később a száraz idő kedvezett a mezőgazdasági munkáknak. A hónap utolsó dekádjában a keleti tájakra koncentrálódó esőzések lassították a nyári növények betakarítását, de elősegítették az őszi gabonák vetésére való felkészülést.
Ausztrália búzatermelését a 2024/25-ös piaci évre 34,1 millió tonnára becsülik, ami több, mint 30%-kal meghaladja az előző évi mennyiséget. A várható hozam 2,61 tonna hektáronként.
Dél-Afrika
A márciusi időjárás kedvezően alakult a nyári növények éréséhez és a betakarításhoz. Az ország keleti termőterületein a meleg, többnyire száraz idő elősegítette a kukorica és más csapadékfüggő nyári növények érését, míg a kukorica övezet nyugati részén szórványos esők fordultak elő. A hónap közepén mérsékelt esőzések javították a talajnedvességet a keleti termőterületeken, míg az északkeleti térség kevesebb csapadékot kapott. A nyugati országrészben a napsütéses időjárás kedvezett a gyümölcs- és szőlőültetvényeken a szüretnek, míg a hónap végén lehullott csapadék segítette a talaj előkészítését az őszi búza vetéséhez.
Az ország 2024/25-ös piaci évre vonatkozó kukorica termését 5,33 tonnás hektáronkénti hozam mellett 16 millió tonnára becsülik, ami közel 20%-kal magasabb érték az előző évi termésnél.
Argentína
A hónap elején a kiterjedt, heves esőzések kedvezően hatottak a még érés előtt álló nyári növények számára, de akadályozták a napraforgó és más korai érésű növények betakarítását. Helyenként árvizek is kialakultak. Március közepén szárazabbra fordult az idő, ami kedvezett a betakarításnak, miközben a talajnedvesség továbbra is bőséges maradt a központi és déli régiókban. Az északi területeken a csapadék elősegítette a nyári növények fejlődését, de az északkeleti termőterületeken tartós szárazság hátráltatta a gyapot fejlődését. A szárazabb idő az ország nagy részén március harmadik hetében is kitartott, bár az átlagosnál magasabb hőmérsékletek mellett egyre csökkent a talajnedvesség. Az országos statisztikák szerint március 20-ra a napraforgó 39%-ának betakarításával végeztek, míg a kukorica 9%-a lett learatva ugyanekkorra.
Argentína búza termését a 2024/25-ös piaci évben 3,03 tonnás hektáronkénti hozam mellett 18,5 millió tonnára várják, ami 17%-kal több a tavalyi termésnél.
Brazília
Március elején enyhültek az esők, ami kedvezett a szója érésének és betakarításának a déli államokban, míg a középső területeken a csapadék előnyös volt a másodvetésű kukorica és gyapot számára. A hónap közepén további csapadék támogatta a kukorica és gyapot fejlődését a Nyugati-Középső régióban. Ugyanakkor az elmúlt hónapokban az eső eloszlásában nagy területi különbségek alakultak ki, és egyes kulcsfontosságú kukoricatermő területeken az év eleje óta átlag alatti mennyiség hullott. Március harmadik hetében a csapadék már csak szórványosan jelentkezett, a déli régióban pedig szinte teljesen elmaradt, ami segítette az érési és betakarítási folyamatokat, de az érésben lévő szója számára több nedvességre lett volna szükség. A legdélebbi termőterületeken a szója betakarítása a szokásosnál lassabban haladt, a száraz időjárás pedig csökkentette a terméshozamokat.
Az időjárás az egész világon döntően befolyásolja a mezőgazdasági termelést, különösen a növénytermesztést. A nagy termőterületeken bekövetkező időjárási szélsőségek, vagy azok hiánya pedig a világpiacra, így a magyarországi mezőgazdasági árakra van nagy hatással. Például egy nagy kiterjedésű, jelentős aszály, áradás vagy tavaszi fagy jelentős mértékben hat a termés várható mennyiségére és minőségére. Ezen hosszú távú hatások ismeretében előre föl lehet készülni a világpiac várható alakulására. Ebben a cikkünkben többek között az Európai Bizottság hivatalos értesítőjének (MARS), illetve az USA Mezőgazdasági Minisztériuma kiadványainak (USDA) segítségével foglaljuk össze azokat az aktuális agrometeorológiai információkat a világból, melyek a hazánkban is nagy mennyiségben termesztett kultúrákat érinti.
A legnagyobb termelő országok növénykultúránként, amelyekre érdemes figyelni:
* búza: EU, Kína, India, USA, Oroszország
* kukorica: USA, Kína, Brazília, EU, Argentína, Ukrajna, India, Mexikó, Kanada, Indonézia, Dél-Afrika
* repce: Kanada, Kína, India, EU
* napraforgó: Oroszország, EU, Ukrajna, Argentína
* szója: USA, Brazília, Argentína, Chile, India
2025. március 26.
1. ábra
VHI Index 2025. március második dekádjában (forrás: www.fao.org)
(VHI: Vegetation Health Index - ez egy műholdas mérésekből származtatott komplex index, mely röviden összefoglalva a növényzet egészségi szintjét mutatja: a zöld értékek egészséges, míg a sárga és vörös színek az aszályos növényzetet mutatják. A szürke, kék és rózsaszín területek hiányos adatokat, felhős és havas területeket jelölnek. A sivatagi részek értelmezése hosszabb leírást kíván.)
2. ábra
ASI Index mezőgazdasági kultúrákra 2025. március második dekádjában (forrás: www.fao.org)
ASI: Agricultural Stress Index - ez egy műholdas mérésekből származtatott index, mely azt mutatja, hogy a mezőgazdasági kultúrákat az aszály milyen mértékben sújtja: a zöldtől a vörösig terjedő színek az aszállyal érintett terület arányát mutatja (a zöld jelenti a 10%-nál kisebb, a vörös pedig a 85%-nál nagyobb értékeket).
A szürke területeken nincs mezőgazdasági kultúra, a kékkel jelölt részeken pedig a növényzet szezonon kívül, nyugalomban van.
3. ábra
A 2025. február havi becsült csapadékösszeg (mm) (forrás: www.fao.org)
4. ábra
2025. február becsült csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól (%) (forrás: www.fao.org)
(A vörös színű területeken csapadékhiány, a kék színű területeken csapadéktöbblet volt,
a szürke színű területek sivatagok, illetve adathiány volt.)
5. ábra
Búza monitor 2025.februárban (forrás: www.cropmonitor.org)
(A térképen a színezett részek a búza fő termőterületei, a színek jelentése: sötét szürke - szezonon kívül (az északi féltekén pl. Kazahsztánban főként tavaszi búzát termelnek), barna - nincs adat, zöld - kedvező állapot, sárga - kisebb probléma van, narancs - gyenge fejlettség, vörös – kifejezetten rossz termés)
6. ábra
Kukorica monitor 2025. februárban (forrás: www.cropmonitor.org)
(A térképen a színezett részek a kukorica fő termőterületei, a színek jelentése: sötét szürke - szezonon kívül, barna - nincs adat, zöld - kedvező állapot, sárga - kisebb probléma van, narancs - gyenge fejlettség, vörös –
kifejezetten rossz termés)
7. ábra
A 2025. február 1. és március 15. között lehullott csapadékmennyiség (mm)
(forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars)
8. ábra
A 2025. február 1. és március 15. között lehullott csapadékösszeg eltérése a sokéves átlagtól (%)
(forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars)
9. ábra
A 2025. február 1. és március 15. között mért középhőmérséklet eltérése a sokéves átlagtól
(Celsius fok) (forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars)
10. ábra
Őszi búza termésátlag előrejelzés a 2020-2024-es átlaghoz viszonyítva (forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars)
(az oszlopok balról jobbra a következőket tartalmazzák: ország, 5 éves termésátlag (t/ha),
2024-es termésátlag (t/ha), MARS 2025-ös termésátlag előrejelzés (t/ha), a termésátlag előrejelzés az 5 éves átlag százalékában, a termésátlag előrejelzés a 2024-es év százalékában)
11. ábra
Őszi árpa termésátlag előrejelzés a 2020-2024-es átlaghoz viszonyítva (forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars)
(az oszlopok balról jobbra a következőket tartalmazzák: ország, 5 éves termésátlag (t/ha),
2024-es termésátlag (t/ha), MARS 2025-ös termésátlag előrejelzés (t/ha), a termésátlag előrejelzés az 5 éves átlag százalékában, a termésátlag előrejelzés a 2024-es év százalékában)
12. ábra
Repce termésátlag előrejelzés a 2020-2024-es átlaghoz viszonyítva (forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars)
(az oszlopok balról jobbra a következőket tartalmazzák: ország, 5 éves termésátlag (t/ha),
2024-es termésátlag (t/ha), MARS 2025-ös termésátlag előrejelzés (t/ha), a termésátlag előrejelzés az 5 éves átlag százalékában, a termésátlag előrejelzés a 2024-es év százalékában)