2025. április 19. szombat
Hírek a meteorológia világából

HungaroMet: 2025. április 15. 13:17

Megjelent Európa éghajlati állapotáról szóló 2024-es jelentés

Az Európa éghajlati állapotról szóló jelentést (European State of the Climate, ESOTC) nyolc éve, rendszerint áprilisban jelenteti meg a Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálat (Copernicus Climate Change Service, C3S). Idén a 2024-es évre vonatkozóan mutatja be Európa éghajlatának részletes elemzését, amely az éves hőmérsékleten túlmenően az éghajlati változók széles skálájának elemzését tartalmazza, a hő- és hidegterheléstől kezdve a napfénytartamon, felhőborítottságon át az erdőtüzekig és a gleccserek állapotáig.

 

1. ábra 2. ábra

1-2. ábra: Az éves átlaghőmérséklet (bal) és az éves csapadékmennyiség (jobb) anomáliái 2024-ben. Adatok: ERA5

A kezdeményezéshez két évvel ezelőtt csatlakozott a Meteorológiai Világszervezet (World Meteorological Organization, WMO), így a mostani a második közös beszámoló. A tanulmány megjelenése előtt egy sajtótájékoztatón mutatták be az eredményeket, és válaszoltak a felmerült kérdésekre.

3. ábra

3. ábra: Balra az éves napfénytartam teljes Európára vonatkozó anomáliái (%) láthatók 1983-2024 között.
Jobbra a napfénytartam-anomáliák területi eloszlása figyelhető meg (órákban) Európa felett 2024-ben.
Referencia-időszak: 1991- 2020. Adatok: CM SAF SARAH-3 CDR és ICDR.


A beszámoló szerint Európa a leggyorsabban melegedő kontinens, az éghajlatváltozás hatásai egyértelműek. A mérések kezdete óta a 2024-es év volt a legmelegebb év Európában, a középső, keleti és délkeleti régiókban rekordhőmérsékletek születtek. A viharok gyakran súlyos károkat okoztak, az áradások pedig legalább 335 emberéletet követeltek, és becslések szerint további 413 000 embert érintettek. Az év során az éghajlati viszonyok között szembetűnő kelet-nyugati kontraszt alakult ki: keleten rendkívül száraz és gyakran rekordmeleg, nyugaton pedig meleg, de csapadékos időjárás uralkodott.

4. ábra

4. ábra: Európa folyóinak a legmagasabb szintű árvízvédelmi kategóriái 2024-ben.


A jelentésből kiderül, hogy a folyóhálózat közel egyharmada túllépte a magas árvízküszöböt, és a hőstressz tovább növekedett Európában, ami rávilágít a nagyobb alkalmazkodási képesség kiépítésének fontosságára. Az európai városok 51%-a már rendelkezik külön éghajlati alkalmazkodási tervvel, ami megerősíti a tudományos alapokon nyugvó információk értékét az éghajlati alkalmazkodással kapcsolatos döntéshozatal jobb támogatása érdekében.

A WMO főtitkára, Celeste Saulo hangsúlyozta: „Európa a leggyorsabban melegedő kontinens, és súlyos következményekkel néz szembe az extrém időjárás és az éghajlatváltozás hatására. Minden egyes további tizedfokos hőmérséklet-emelkedés számít, mert fokozza a kockázatokat életünkre, gazdaságainkra és bolygónkra nézve. Az alkalmazkodás elengedhetetlen. A WMO és partnerei ezért fokozzák erőfeszítéseiket, a korai figyelmeztető rendszerek és az éghajlati szolgáltatások megerősítése érdekében, hogy segítsenek a döntéshozóknak és a társadalom szélesebb rétegeinek ellenállóbbá válni. Előrelépést értünk el, de tovább kell mennünk, gyorsabban kell cselekednünk, és együtt kell haladnunk.” 

A 2024-es ESOTC jelentés fő témái között szerepelnek a kiterjedt áradások, valamint a szélsőséges hőség és aszály.

Az európai folyóhálózat 30%-a meghaladta a „magas” árvízküszöböt, míg 12%-a a „súlyos” árvízküszöb feletti értéket is elérte az év során. Szeptemberben a Boris vihar több százezer embert érintett, Németország, Lengyelország, Ausztria, Magyarország, Csehország, Szlovákia, Románia és Olaszország egyes részein intenzív esőzések következtében áradások alakultak ki, melyek halálos áldozatokkal és káreseményekkel jártak. A régiónkat érintő Boris ciklont Horváth Ákos, Kurcsics Máté részletes elemzéséből megismerhetjük.

Október végén Spanyolországban a szélsőséges csapadék és árvíz pusztító következményekkel és halálos áldozatokkal járt Valencia tartományban és a szomszédos régiókban.

Délkelet-Európa 2024 júliusában élte át az eddigi leghosszabb hőhullámot, amely 13 egymást követő napon át tartott, és a régió 55%-át érintette. Délkelet-Európában a nyár folyamán rekordszámú volt a legalább „erős hőstresszel” járó napok (66) és a trópusi éjszakák (23) száma. A hőhullámos és trópusi éjszakák magyarországi vonatkozásairól Szentes Olivér beszélt évértékelő előadásában.

A 2024-es ESOTC jelentés kulcsfontosságú megállapításai:

A 2024-es volt a legmelegebb év Európában, a kontinens csaknem felén rekordmagas éves középhőmérsékleti értékek jelentkeztek.

A tengerfelszíni hőmérséklet (SST) a teljes évet tekintve az európai régióban az eddigi legmagasabb volt, 0,7°C-kal alakult az átlag felett, a Földközi-tengerben pedig 1,2°C-kal haladta meg a normált.

Határozott kelet-nyugati irányú kontraszt mutatkozott a csapadékviszonyokban. Nyugat-Európában az 1950 óta vizsgált időszakban a tíz legcsapadékosabb év egyike volt.

2013 óta a legjelentősebb, legnagyobb kiterjedésű árvizek pusztítottak. A folyóhálózat csaknem egyharmadán legalább a „magas” árvízküszöböt meghaladó áradás volt tapasztalható. A viharok és árvizek becslések szerint 413 000 embert érintettek Európában, és legalább 335 ember vesztette életét.

Európa 60%-án az átlagosnál több napon volt legalább „komoly hőstressz”. Az „komoly”, „nagyon komoly” és „extrém hőstressz” kategóriájú napok száma a második legmagasabb volt a feljegyzések szerint. Közben rekordalacsony volt azoknak a napoknak a száma, amikor erős vagy annál súlyosabb hidegstressz lépett fel.

Rekordmagas, 45%-os volt a megújuló energiaforrásokból származó villamosenergia-termelés aránya Európában 2024-ben.

Európa minden régiójában jégvesztést tapasztaltak, a legnagyobb tömegvesztés a skandináv és a Svalbard gleccsereket érintette – a feljegyzések kezdete óta nem mértek ilyen mértékű csökkenést.

Szeptemberben, Portugáliában egy hét alatt az erdőtüzek mintegy 110 000 hektárt (1 100 km2) emésztettek fel, ami Európa teljes éves égett területének mintegy negyedét jelenti. Becslések szerint 2024-ben 42 000 embert érintettek az európai erdőtüzek.

A jelentés először nyújt információt a kiemelt témák (árvíz-, szélsőséges hőség- és aszálykockázat) európai trendjeiről, összegyűjtve az éghajlatváltozási kormányközi testület (IPCC) legfontosabb megállapításait. Például Európa az egyik olyan régió, ahol a legnagyobb mértékű árvízkockázat-növekedést prognosztizálják, továbbá a 1,5°C-os globális felmelegedés szélsőséges hőséget okozhat Európában, mely évente 30 000 ember halálához vezethet.

„Európa Éghajlati Állapotának Jelentése olyan értékes információk tárháza, amelyek segítenek megérteni a változó éghajlatot. Hozzájárulnak a klímaadatok és -információk felhasználásának elsajátításához, hogy jobban tudjuk támaszkodni rájuk döntéseink során, és ez mindenki számára prioritássá váljon” – Carlo Buontempo, a Copernicus Éghajlatváltozási Szolgáltatásának igazgatójának gondolatai.


Forrás: