2025 tavaszának időjárása

Ahogy a megelőző évszakok, úgy 2025 tavasza is melegebb volt az 1991-2020-as éghajlati normálnál. A hűvös május ellenére a középhőmérséklet országos átlagban 0,5 °C-kal haladta meg a sokéves átlagot. A csapadék mennyiége országosan a megszokott közelében alakult, de hazánk közel felén hiány jelentkezett a három hónap alatt. Márciusban az átlagnál kétszer több hullott, de áprilisban és májusban is kb. 30-30%-os hiány lépett fel.

A standardizált csapadékindex (SPI) egyhavi értékeit 2025 áprilisában mutatjuk be, mivel az évszakban ez lett a legaszályosabb hónap (13. ábra). Áprilisban hazánk legnagyobb része valamelyik száraz kategóriába tartozik. Csak a Duna vonalában (Komárom és Mohács között) és az Északi-középhegységben számít nagyobb terület enyhén nedvesnek, valamint foltokban mérsékelten nedvesnek. A Dunántúl és az Alföld jelentős hányada enyhén száraz, ezen belül a Nyugat-magyarországi-peremvidék, a Győri-medence és a Tiszántúl pedig már nagyon száraz. A legerősebb kategória, az extrém száraz is megjelenik a Körös-Maros közén.

13. ábra
Az egyhavi SPI területi eloszlása 2025 áprilisában

A május végén készült háromhavi SPI térkép (14. ábra) a teljes tavasz aszályosságát mutatja be. Ezen a térképen már a nedves kategóriák kerültek túlsúlyba, enyhén száraz összefüggő területek csak a Balatontól északra és a Körösöktől az országhatárig terjedő tájakon jelennek meg. Hazánk legnagyobb része enyhén nedvesnek számít az évszakban, de a Nyugat-Dunántúlon, a Csepel-sziget térségében és a Tisza-tó környezetében már a mérsékleten nedves kategória a jellemző. Ezen belül foltokban a nagyon és extrém nedves területek is feltűnnek (pl. a Tisza-tó északi részén Poroszló és Tiszacsege térségében).

14. ábra
A háromhavi SPI területi eloszlása 2025 májusában

A májusi SPI6 az elmúlt fél év alatt lehullott csapadékot veszi figyelembe. A tél folyamán kb. 40%-kal kevesebb csapadék érkezett, mint az 1991-2020-as időszakban. Ezt és a tavaszt együtt nézve megkapjuk a 15. ábrát, melyen már a száraz kategóriák dominálnak. A legtöbb tájunk enyhén száraz, de nagyobb térségben a mérsékleten száraz kategória is megjelenik (Pápa környezete pedig már nagyon száraz). A Dunántúl déli, a Duna-Tisza közének nyugati részei és a Tisza-tótól északra fekvő tájak enyhén nedves.

15. ábra
A hathavi SPI területi eloszlása 2025 májusában

Az egyéves időtávlatban érkező csapadékmennyiség (SPI12) eloszlása a 16. ábrán látható. A telet megelőzően az ősz kissé csapadékosabb volt, mint a sokéves átlag, 2024 nyarán viszont jelentős hiány jelentkezett. Így összességében az elmúlt 12 hónap inkább száraz, ahogy a 16. ábrán is látható, csak elszórtan tűnik fel az enyhén nedves kategória (kiterjedtebben a Felső-Tisza-vidéken). Hazánk nagyjából kétharmada enyhén száraz a 12 hónap alapján. Debrecen és Pitvaros között találunk mérsékleten száraz területeket, ezen belül a Berettyó-Körös-vidéken még nagyon száraz kategória is jelentkezik.

16. ábra
A tizenkéthavi SPI területi eloszlása 2025 májusában