Ahogy a megelőző évszakok, úgy 2025 tavasza is melegebb volt az 1991-2020-as éghajlati normálnál. A hűvös május ellenére a középhőmérséklet országos átlagban 0,5 °C-kal haladta meg a sokéves átlagot. A csapadék mennyiége országosan a megszokott közelében alakult, de hazánk közel felén hiány jelentkezett a három hónap alatt. Márciusban az átlagnál kétszer több hullott, de áprilisban és májusban is kb. 30-30%-os hiány lépett fel.
A 9. ábrán 2025 tavaszának napi középhőmérsékleteit és a sokéves átlag értékeit mutatjuk be. Az évszak 92 napjából 52 napon volt a normálnál magasabb a napi átlaghőmérséklet (ez 22 nappal kevesebb, mint az extrém meleg 2024-ben). Mindhárom hónapban volt egy-egy hosszabb vagy rövidebb hideg periódus. Március 16-án egy hidegfront miatt egyre hidegebb levegő áramlott térségünkbe, és 17-21. között visszatértek a hajnali fagyok. 18-a hónap (és egyben az évszak) leghidegebb napja lett: a 0,8 °C-os átlaghőmérséklet 5,7 °C-kal maradt el az ilyenkor megszokottól. Február elején szoktunk hasonló értékeket tapasztalni. Áprilisban 6-11. között volt a hidegebb periódus. 5-én este egy hidegfront érte el a Kárpát-medencét, ennek következtében 6-ra nagyot zuhant a napi középhőmérséklet. A hónap leghidegebb napja hetedike lett, mindössze 2,5 °C-os országos átlaggal és a tavasz legnagyobb negatív eltérésével: 6,9 °C-kal maradt el a sokéves átlagtól. Egy 11-én érkező melegfront meghozta a várt melegedést, megszűntek az éjszakai fagyok. Ez a melegedés egészen 17-ig tartott – amikor az Alföldön 4 állomásunkon is meghaladta a maximumhőmérséklet a 30 °C-ot. Ekkor országosan 19,3 °C volt a középhőmérséklet, mely 8,2 °C-kal haladta meg a sokéves értéket – ez egyben az átlagtól vett legnagyobb pozitív eltérés az évszak folyamán. Április utolsó napjaiban melegedés kezdődött, mely május elejéig tartott. Harmadikán országos átlagban 20,5 °C volt a középhőmérséklet, mely több, mint öt fokkal haladja meg a sokéves átlagot (15,4 °C). Ez lett a május és a tavasz legmelegebb napja. 4-én egy hidegfront érte el a Kárpát-medencét, ezt követően 5-től 21-ig végig elmaradt az 1991-2020-as normáltól a hőmérséklet. 22-én csak egy napra haladta meg a sokéves értéket (0,1 °C-kal), majd 23 és 28 között ismét hűvösebb volt időjárásunk a megszokottnál.
A 10. ábrán bemutatott országos átlagban vett, 5 napos csapadékösszegek a talaj vízellátottságának szempontjából lényegesek. Látható, hogy márciusban a legtöbb napon a sokéves átlagnál több csapadék hullott. Két időszak volt a hónapban, amikor jelentős mennyiség esett: 11-16. illetve 22-29. között. A hónap közepén voltak olyan napok, amikor a 25 mm-t is meghaladta az 5 napos összeg. A 16-i hidegfront miatt 17-én a lehulló csapadék halmazállapota a hűvös időben már havas eső és hó volt. 23-án pedig saras eső is előfordult hazánkban, mivel a magasban délről sivatagi por szállítódott térségünkbe. Az április szárazan indult, a hónap első felében mindössze elszórtan és kisebb mennyiségben mértünk csapadékot. 17-én egy mediterrán ciklon hidegfrontja miatt többfelé záporok, – főként a középső országrészben – zivatarok alakultak ki. Nagyrészt a zivatarok környezetében fordult elő intenzív csapadékhullás, 20 mm feletti összegek is jelentkeztek (pl. Tardoson 24,7 mm). Ezt követően 22-én és 23-án többfelé konvektív csapadékhullást figyelhettünk meg, majd 24-én egy hidegfrontnak köszönhetően ismét sokfelé záporok, zivatarok alakultak ki. A zivatargócokat lokálisan jelentős mennyiségű (30 mm feletti) csapadék és erős, viharos széllökések kísérték. Májusban a hónap elején és 21-23 között voltak jelentősebb csapadékos napok. 4-én egy hidegfront érkezett, országszerte mértünk kisebb-nagyobb mennyiségeket, a zivatarok környezetében pedig 30-50 mm is előfordult. Másnap a Győr-Szeged vonaltól délre regisztráltunk jelentősebb mértékű (10-15 mm) csapadékot. 21-én még hazánk jelentős része száraz maradt, de a konvektív csapadék helyenként nagy mennyiségű volt (pl.: Dobogókőn 38,6 mm). 22-én hidegfront érte el az országot, így egyre több helyen fordultak elő záporok, és pattantak ki zivatarok, a csapadék mennyisége északon volt több, míg délen kevesebb. 23-án – ahogy kelet felé elhagyta az országot a fent említett front – már csak a Balatontól délre és keletre fekvő tájakon esett, mennyisége csapadéknyom és 31 mm közt alakult. Május 29-én többnyire csak kisebb záporok fordultak elő, de a Hortobágyon egy hevesebb zivatarból 36 mm-t mértünk.