2024. november 26. kedd
Tanulmányok

RENDKÍVÜLI TÉL ÚJ-ZÉLANDON

Marton Annamária, Németh Ákos, Tóth Tamás

Miközben a Kárpát-medencében az elmúlt napokban az "igazi nyarat" élvezhettük, a Föld túlsó oldalán, Új-Zélandon, szokatlanul hideg, téli időjárás tombol.
1. kép
Hótakaró Wellington utcáin (2011. augusztus 15.)
Új-Zéland éghajlatáról
Új-Zéland (maori nevén Aotearoa - Hosszú fehér felhő földje) két nagyobb (Déli- és Északi-sziget) és több kisebb szigetből álló állam. A Csendes-óceán délnyugati részén helyezkedik el, mintegy 2000 km-re Ausztráliától.
1. ábra
Új-Zéland domborzata
Mivel Új-Zéland a Föld déli féltekéjén fekszik, az évszakok alakulása az Európában megszokottnak a fordítottja. A tavasz szeptembertől novemberig, a nyár decembertől februárig, az ősz márciustól májusig, míg a tél júniustól augusztusig tart. Az ország déli része (Déli-sziget) hűvös mérsékelt éghajlatú, azon belül az enyhe telű óceáni éghajlat a jellemző. A szigeten végighúzódó Déli-Alpok térségében a hegyvidéki éghajlat uralkodik. Az Északi-sziget ezzel szemben enyhébb, a sziget északi része már inkább szubtrópusi jellegű, amit az óceán hatása némiképp mérsékel.
A csapadék mennyiségét a domborzat jelentősen befolyásolja. A Déli-Alpok nyugati, északnyugati oldala rendkívül csapadékos, aminek a következménye az ott kialakult "mérsékeltövi esőerdő". A szélárnyékos keleti országrészben a csapadék mennyisége jóval kevesebb. Hótakaró a téli hónapokban jellemző, elsősorban a hegyvidéki területeken. Máshol a hóesés ritka jelenség.
Az eddig mért legalacsonyabb hőmérséklet a Déli-szigeten -25,6°C, amit 1903. július 18-án mértek Ranfurly-ban. Az Északi-sziget abszolút minimumhőmérséklete -13,6°C (Chateau Tongariro, 1937. július 7.) Az országban eddig mért legmagasabb hőmérséklet 42,4°C (Rangiora - Északi-sziget, 1973. február 7.). A Déli-szigeten ugyanezen a napon mérték a legmelegebbet, Ruatoriában ekkor 39,2°C volt.
Új-Zéland néhány jelentősebb városának éghajlatát az alábbi grafikonokkal szemléltetjük.
2. ábra
Auckland sokévi havi minimum-, maximum- és átlaghőmérséklete, valamint havi csapadékösszegének sokévi átlaga
3. ábra
Wellington sokévi havi minimum-, maximum- és átlaghőmérséklete, valamint havi csapadékösszegének sokévi átlaga
4. ábra
Christchurch sokévi havi minimum-, maximum- és átlaghőmérséklete, valamint havi csapadékösszegének sokévi átlaga
5. ábra
Dunedin sokévi havi minimum-, maximum- és átlaghőmérséklete, valamint havi csapadékösszegének sokévi átlaga
2011 telének időjárása (június - július)
Az idei tél Új-Zélandon már eddig is számtalan érdekességgel szolgált.
Júniusban extrém meleg volt, ez volt a harmadik legmelegebb június a mérések kezdete (1909) óta. Csak 2003-ban és 1971-ben mértek a mostaninál magasabb hőmérsékleteket. A hőmérséklet országos átlaga 10,0°C volt, ez 1,5 °C-kal haladta meg a sokévi átlagot. Június 5-én számos helyen megdőltek a napi hőmérsékleti rekordok, egy észak felől érkező meleg, szubtrópusi légtömegnek köszönhetően.
A július szokatlanul meleg időjárással kezdődött. Július 25-én azonban egy rendkívül hideg, sarkvidéki eredetű légtömeg árasztotta el az országot. A hőmérséklet olyan jelentősen visszaesett, hogy végül a júliusi átlaghőmérséklet ennek a hidegbetörésnek a következtében a sokévi átlag közelében alakult. Július 26-án sok helyen megdőltek az évszázados hidegrekordok. 25-én az alacsonyabban fekvő vidékeken is helyenként havazást, hózáporokat észleltek. Új-Zéland és a Catham-szigetek között napokon át egy alacsony nyomású légörvény "horgonyzott", ami rendkívül szeles, viharos időjárást okozott. A Déli-szigeten szokatlanul alacsony légnyomást mértek.
Rendkívül erős hideg és havazás 2011 augusztusában
Augusztus 15-én, hétfőn, igen erőteljes hidegfront érte el az országot. A hőmérséklet jelentősen lecsökkent és sok helyről jelentettek ónos esőt, havazást. A havazás miatt több utat le kellett zárni. Hétfőn zárva volt Dunedin és Queenstown repülőtere, és a fővárosból (Wellingtonból) induló és oda érkező helyi járatokat is törölni kellett. Több helyen volt áramkimaradás. Különösen Wellingtonban és Aucklandben sokakat meglepett ez a rendkívüli időjárás. Különösen Aucklandben számít különleges eseménynek a havazás, a város ugyanis meglehetősen északon van, és szinte körbeveszi az óceán. Sokan nem is emlékeznek ehhez hasonló időjárásra. A National Institute of Water and Atmospheric Research Ltd. (NIWA) szerint ez az első alkalom, hogy havazott 1976. július 21-óta. A NIWA azonban megjegyzi, hogy akkor csak igen rövid ideig tartott a hóesés, és nem is maradt meg a felszínen. Hótakaró Aucklandben utoljára 72 évvel ezelőtt, 1939 júliusában alakult ki!
2. kép
Téli örömök Christchurchben (2011. augusztus 15.)
Természetes a kérdés, hogy vajon mi okozhatja ezt a rendkívüli időjárást. A választ megkapjuk, ha a megvizsgáljuk a térségben tapasztalható szinoptikus helyzetet.
Jól látható, hogy Új-Zélandtól keletre egy markáns ciklon alakult ki. A ciklon középpontjában a légnyomás 970 hPa körül alakul. Ugyanakkor Ausztrália és Új-Zéland között egy erős anticiklon épült ki. A kettő között, a jelentős légnyomáskülönbség következtében viharos széllel sarkvidéki eredetű légtömegek érkeznek a szigetországba. A hideg levegő beáramlását segíti, hogy a magasban markáns áramlási mező, ún. poláris jet alakult ki. Ez a poláris jet jól megfigyelhető az alábbi animációban is. A hideg levegő közvetlenül az Antarktisz északi részéről, a Dronning-Maud-földről érkezik.
6. ábra
Szinoptikus helyzet Új-Zéland térségében (2011. augusztus 15.)
7. ábra
A 850 hPa szint hőmérséklete, valamint a magassági (200 hPa) szélsebességek
augusztus 15-én 00:00 UTC-kor

(Az ECMWF futtatásból készített animáció augusztus 15. és 20. között, 3 órás időlépcsővel)
Mi várható a következő napokban?
A következő napokban még további csapadék várható. Különösen a Déli-szigeten eshet nagyobb mennyiség, de a nappalra előrejelzett maximumhőmérséklet alapján ez az alacsonyabban fekvő területeken eső lesz. A hóhatár fokozatosan egyre magasabb húzódik (6-8 fokos maximum mellett Wellingtonban már nem fog havazni a relatíve még melegebb óceán mellett), viszont a hegyvidéki területeken (a Déli-szigeten a déli oldalon) még komoly havazás lehet (az előrejelzett több napi 10 mm körüli csapadék akár további 30-50 cm havat jelenthet a hegyekben).
3-4. kép

Forrás:
National Institute of Water and Atmospheric Research Ltd. (NIWA)
New Zealand National Weather Service
European Centre for Medium-Range Weather Forecasts
NZ Herald
TVNZ
Készült: 2011. augusztus 15.
Rendkívüli tél Új-Zélandon