2024. április 20. szombat
Hírek

HungaroMet: 2018. július 26. 13:37

Az idei nyár szélsőséges időjárási eseményei

Globálisan a második legmelegebb júniust tudhatjuk magunk mögött, adta hírül a Copernicus program felszíni éghajlati monitoring információk előállításáért felelős alprogramja (Copernicus Climate Change Service). A legnagyobb pozitív anomália Szibéria északi részén adódott, de jelentősen meghaladta a hőmérséklet a sokéves átlagot Amerika nagy részén, Kanada középső területein, Észak-Afrikában, a Közel-Keleten és Kína északi területein is.

Európában is számos hőmérsékleti rekord született a nyár első felében. A Skandináv területeken és az Északi-sarkkör környezetében 30 °C feletti hőmérsékleti értékeket mértek. A norvégiai Badufoss állomáson 33,5 °C-ig, a finn Kevo-ban pedig 33,4 °C-ig melegedett fel a levegő hőmérséklete. Július közepéig pedig mintegy 50 erdőtűz sújtotta Svédországot. Írország is túl van egy komolyabb hőhullámon, 15 állomáson regisztráltak 5 napon keresztül 25 °C feletti maximumhőmérsékleti értékeket. Angliában az idei nyár első felét a legszárazabb időszakként tartják számon, országos átlagban mindössze 47 mm csapadék hullott június 1. és július 16. között.

Az évtized legpusztítóbb árvízét és földcsuszamlását szenvedte el Japán, amelyben több mint 200 ember vesztette életét és mintegy 10 000 ház semmisült meg vagy vált lakhatatlanná. A június 28. és július 8. közötti rendkívüli csapadékhullásnak köszönhetően számos állomáson jegyeztek rekord csapadékösszeget, a július havi csapadékösszeg 2-4-szeresét is, például: Shikoku állomáson 1800 mm, Tokai-n 1200 mm, North Kyushu-n 900 mm, Kinki-n 600 mm, Chugoku-n 500 mm csapadékösszeget regisztráltak. Az árvizet és a földcsuszamlásokat követően komoly hőhullámmal kellett megküzdenie japán lakosságnak. A Japán Meteorológiai Hivatal közlése szerint július 15-én mintegy 200 állomáson mértek 35 °C feletti hőmérsékletet.

Az ománi Karajatban június 28-án a legalacsonyabb hőmérséklet 42,6 °C volt, azaz ennél csak melegebbet mértek aznap. Az algériai Ouargla városában 51,3 °C-ot mértek július 5-én, és ezzel a legmagasabb hőmérséklet lett Algériában a mérések kezdete óta. Július 3-10. között egy komoly hőhullám érte el Észak-Afrikát, melynek köszönhetően a marokkói Bouarfa-ban új hőmérsékleti rekordot, 43,4 °C-ot mértek június 3-án. Szintén új napi hőmérsékleti rekord született a kaliforniai Death Valley Nemzeti Parkban, július 8-án 52 °C-ig melegedett fel a levegő hőmérséklete. Az extrém hőség Kalifornia más részeit is sújtotta. Los Angeles belvárosában új minimumhőmérsékleti rekord született, 26,1 fokkal július 7-én. A kanadai Quebec tartományban kialakult hőhullám magas nedvességtartalommal párosult, amely több ember halálát okozta, miközben Kanada keleti részén télies időjárás köszöntött be. Új-Fundlandon és Cape Breton-ban havazott, St John’s és Halifax területein pedig -1 °C-os hőmérsékletet mértek.


Kapcsolódó oldalak: