Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2024. július 2. kedd

Az időjárási helyzet Európában

Finnországtól Horvátországig húzódik az a hullámzó front, amely mentén egyrészt többfelé fordul elő csapadék, másrészt kettéosztja kontinensünk időjárását. A front előtt meleg levegő áramlik észak felé, így Észtországtól keletre is 32, 33, míg Ukrajna keleti részein 35, 36 fok körüli maximumokat mérnek. A front mögött ugyanakkor lényegesen hűvösebb levegő érkezett Közép-Európa fölé. Eközben Norvégia partjai mentén és az Északi-tenger felett is hidegfrontot figyelhetünk meg, de onnan csak kisebb mennyiségű esőről érkeztek jelentések. Az Ibériai-félszigeten és a mediterrán térség legnagyobb részén napos, száraz, meleg az idő. Szerda estig a Kárpát-medence fölé a sokévi átlaghoz képest kissé hűvösebb, egyre szárazabb levegő áramlik.

Magyarország időjárása

Hétfőn az ország nagy részén napos időnk volt, majd napközben egyre több gomolyfelhő képződött, délnyugat, nyugat felől pedig elkezdett növekedni a felhőzet. Az Alpokalján a nap nagy részében felhős volt az ég. Záporok, zivatarok az ország északkeleti harmadán és a nyugati, délnyugati megyékben fordultak elő, a délnyugati határt egy-egy intenzív zivatar is megközelítette. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 34 fok között alakult, a tartósan felhős Alpokalján volt a leghűvösebb. Éjszaka nyugat felől mindenütt erősen megnövekedett a felhőzet és többfelé fordult elő eső, zápor, néhol zivatar is volt. Hajnalra 16 és 21 fok közé csökkent a hőmérséklet. Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék mennyisége csapadéknyom és 17 mm között változott.

Várható időjárás az ország területén szerda éjfélig:

Ma északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de keleten tovább maradhat felhősebb az idő. A Dunától keletre, délután már főként a Salgótarján-Szeged vonal szélesebb környezetében, alakulhat ki eső, zápor, zivatar. Estétől a keleti tájakon is csökken a felhőzet, de főként a Tiszántúlon maradhatnak erősen felhős részek is, másutt döntően kiderül az ég. A még meglévő csapadékgócok éjfélre mindenütt megszűnnek. Szerdán erőteljes gomolyfelhő-képződés és főként keleten sok fátyolfelhő mellett többórás napsütésre számíthatunk, de a keleti határ mentén kevesebbet süthet a nap. Az Alpokalján és a Salgótarján-Szeged vonalban néhol kialakulhatnak záporok, másutt nem valószínű csapadék. Az északnyugati, északi szél ma többfelé megerősödik, sőt a Dunántúl szélre érzékeny helyein viharos széllökések is lehetnek, késő délutántól azonban mérséklődik a légmozgás. Szerdán már döntően csak élénk lehet a szél.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 12 és 17 fok között alakul, de a hidegre hajlamos helyeken ennél pár fokkal hűvösebb is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet szerdán 24 és 28 fok között várható.

Távolabbi kilátások csütörtöktől vasárnapig:

Az ország nagy részén sok napsütés várható időnként kissé több fátyol- és gomolyfelhő mellett. Zápor, zivatar legfeljebb néhol fordulhat elő. Erősödik a nappali felmelegedés, hétvégére visszatér a kánikula.

HungaroMet: 2024. július 2. 12:00 (10:00  UTC)  [pdhw]