2025. március 31. hétfő
Az időjárási helyzet Európában
Nyugat-Európában és a Kelet-európai-síkságon anticiklonális hatások miatt száraz az idő. Ezzel szemben a kontinens többi részén ciklonok és frontjaik okoznak felhős, csapadékos időjárást. Európa szerte a legnagyobb csapadékmennyiséget Izlandon jelentették, déli, délkeleti részein jelentős 50, 70 mm körüli csapadék hullott az elmúlt 24 órában. A frontok nemcsak csapadékkal, hanem erős, helyenként viharos vagy erősen viharos széllökésekkel is járnak. A Brit-szigetek északkeleti felén, valamint Közép-Európa térségében és a Földközi-tenger középső, illetve keleti partvidékén szeles az idő. A Kárpát-medence egyre inkább a hazánktól északnyugatra lévő anticiklon, valamint a kelet felé távozó ciklon közös áramlási rendszerébe kerül, így változóan felhős időre számíthatunk.
Magyarország időjárása
Vasárnap a Dunántúlon erősen felhős, borult idővel indult a nap, néhol gyenge csapadék is előfordult, mindeközben keleten több órát sütött a nap. Délután északnyugat felől átmenetileg elkezdett szakadozni a felhőzet, amíg a keleti országrészben gomolyfelhők képződtek, így arrafelé erősen megnövekedett a felhőzet. Az Észak-Dunántúlon többfelé megerősödött az északnyugati szél. A hőmérséklet csúcsértéke 12 és 18 fok között változott. Éjszaka hidegfront vonult át felettünk, emiatt az éjszaka első felében mindenütt erősen felhős vagy borult idő volt, és elszórtan kisebb eső, zápor is előfordult. Hajnalra azonban északnyugat felől egyre nagyobb területen kiderült az ég, így a felhőzet és a csapadék az ország keleti felére korlátozódott. Hajnalra 3 és 9 fok közé hűlt le a levegő. Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék mennyisége csapadéknyom és 24 mm között alakult, az északkeleti harmadban esett a legtöbb csapadék.
Várható időjárás az ország területén kedd éjfélig:
Ma az északkeleti, keleti tájakon tartósan borult maradhat az ég, de a csapadék egyre többfelé gyengül, szűnik. Másutt szakadozik a felhőzet, a Dunántúlon pedig gomolyfelhők képződnek. Elszórtan - főként a középső tájakon - záporok alakulhatnak ki, melyek estére nagyrészt lecsengnek. Éjjel változóan felhős idő várható, majd holnap kelet felől egyre többfelé szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Hazánk keleti, északkeleti felén többórás, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütésre számíthatunk, utóbbi részeken maradhatnak tartósan felhős körzetek is. Főként a déli megyékben fordulhat elő helyenként zápor, délkeleten néhol zivatar. Az északias szél ma a Dunántúlon, holnap már az északkeleti, keleti országrészben is nagy területen megerősödik, néhol viharossá fokozódik. Éjjel csak átmenetileg veszít erejéből a légmozgás.
A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 4 és 9 fok között valószínű. A legmagasabb nappali hőmérséklet kedden 12 és 19 fok között valószínű, a naposabb keleti tájakon mérhetjük a magasabb, míg a nyugati, délnyugati felhősebb részeken az alacsonyabb értékeket.
Távolabbi kilátások szerdától szombatig:
Időnként erősebben megnövekedhet a felhőzet, de emellett az ország döntő részén legalább több órára ki fog sütni a nap, azonban gyakran kísérhetik az északias szelet élénk, erős lökések. Pénteken kevesebb lehet a felhő, ekkor sok napsütés várható, és a szél is átmenetileg veszít erejéből. Szombaton viszont egy markáns hidegfront érkezhet, erős, viharos széllel megkezdődhet a hideg, sarkvidéki eredetű légtömegek beáramlása hazánk területére. Átmenetileg szárazabbra fordul időjárásunk, szombatig csak elvétve fordulhat elő egy-egy zápor. A hőmérséklet még a sokévi átlagnak megfelelően alakul, viszont az időszak végén jelentősen lehűlés érkezik.