Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2025. július 24. csütörtök

Az időjárási helyzet Európában

Közép-Európa tágabb térségében mozgalmas az időjárás egy ott hullámzó frontálzóna, illetve sekély ciklonok miatt. Többfelé felhős az ég, és észlelnek záporokat, zivatarokat, melyek nyomán több 10 mm csapadékösszeget is regisztrálnak. A felhősebb, csapadékosabb részeken nagyrészt 20 és 25 fok között alakul a csúcsérték, de a felhőtlen Nagy-Britanniában még ennél is alacsonyabb, döntően 20 fok alatti maximumok a jellemzők. A kontinens legforróbb területe továbbra is a Balkán-félsziget, ahol 40 fok körüli értéket mérnek délutánonként, de Skandináviában is jóval melegebb van a megszokottnál. Hazánkra is a hullámzó frontálzóna gyakorol hatást a következő napokban, így növekszik a csapadékhajlam, és felhősebbre, változékonyabbra fordul időjárásunk.

Magyarország időjárása

Szerda reggel az Észak-Dunántúlon és az Északi-középhegység nagy részén felhősebb volt az ég - ott néhol kisebb eső, zápor előfordult -, míg másutt általában derült idő volt. A délelőtti órákban a felhőzet szakadozott, gomolyosodott, és a csapadék is megszűnt, emellett többfelé gomolyfelhők képződtek, és országszerte sokat sütött a nap. Az északnyugati, nyugati szelet helyenként élénk lökések kísérték. A maximum-hőmérséklet többnyire 29 és 35 fok között alakult. Éjszaka nagyrészt derült vagy gyengén felhős volt az ég, de a nyugati, északnyugati tájakra olykor kisebb-nagyobb felhőtömbök sodródtak. Hajnalra általában 13 és 22 fok közé hűlt le a levegő, de az északi völgyekben 10 fokig hűlt a levegő. Mérőállomásainkon az elmúlt 24 órában lehullott csapadék mennyisége jelentéktelen volt.

Várható időjárás az ország területén péntek éjfélig:

A fátyol- és gomolyfelhők mellett ma nyugat felől vastagabb felhőtömbök is érkeznek, melyekből délutántól az éjszaka első feléig elszórtan alakulhatnak ki záporok, zivatarok - eleinte északnyugaton, majd éjjel egyre inkább északon, északkeleten. Hajnalra már csökken a felhőzet és a csapadékhajlam, másutt derült, gyengén felhős idő valószínű. Pénteken is nagyrészt sok napsütésre számíthatunk a gomoly- és több fátyolfelhő mellett. Késő délutántól nyugat felől növekszik a záporok, zivatarok előfordulási esélye. Ma délies, holnap a nyugatias szél élénkülhet meg, zivatarok környezetében azonban erős, viharos lökések is lehetnek.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 15 és 22 fok között valószínű. A legmagasabb nappali hőmérséklet pénteken 30 és 38 fok között alakul.

Távolabbi kilátások szombattól keddig:

Szombaton tetőzik a hőség, emellett egy légörvény is eléri a Kárpát-medencét. Emiatt markáns hőmérsékleti kontraszt alakul ki északnyugat és délkelet között: előbbinél 30 fok alatti, utóbbinál 38 fok körüli csúcsértékek lesznek a jellemzők. Fokozatosan növekszik a csapadékhajlam, vasárnap sokfelé kell ismétlődő esőre, záporra, zivatarra számítani – heves zivatarok is kialakulhatnak. A hőség a jövő hét elején mérséklődik, ezt követően mérsékelten meleg idő várható.

HungaroMet: 2025. július 24. 12:20 (10:20  UTC)  [pdhw]