June 2020

2020 júniusa a szokásosnak megfelelően meleg volt. Országosan közel átlagos mennyiségű csapadék hullott, azonban több helyen a felhőszakadások és a viharok jelentős károkat okoztak.

4. ábra
Csapadékösszeg

A júniusi csapadékösszeg országos átlagban 109,1 mm-nek adódott, amely a sokévi átlag majd másfélszerese. A területi különbségek igen jelentősek voltak: Baranya megyében alig 40-50 mm érkezett egész hónapban, míg az északkeleti országrészben a lehulló csapadék mennyisége helyenként meghaladta a 200 mm-t is. A legkisebb értéket Magyarország legdélibb részén, Beremend állomáson mértük (35,3 mm). Ugyanakkor a heves zivatarok, felhőszakadások miatt Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, illetve Győr-Moson-Sopron, Heves, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Vas és Zala megyében is több napon volt 30 mm feletti a napi csapadékösszeg. Több – Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, illetve Hajdú-Bihar és Heves megyei – állomáson júniusban 200 mm feletti havi összeget rögzítettünk. A legnagyobb havi csapadékösszeg a Csongrád-Csanád megyei Mindszent állomáson hullott: 243,7mm. Napi rekord nem dőlt meg a hónapban. A legnagyobb napi csapadékösszeg Miskolc állomáson június 26-án hullott: 107,5 mm. Ez több, mint fele az ottani teljes havi mennyiségnek (201,2 mm). A nagy mennyiségű csapadék mellett a zivatarok környezetében megerősödő viharos szél is károkat okozott.

5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010-es átlaghoz viszonyítva

Az 1981-2010-es értékkel összevetve látható, hogy az ország jelentős részén átlagos mennyiségű csapadék hullott. Ezzel szemben keskeny sávokban, kis területekre koncentrálva a sokévi csapadékmennyiség közel duplája (200-300%) fordult elő a Duna-Tisza közén, továbbá a Zagyvától és a Tiszától keletre eső területeken.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

A nyár első hónapjában szinte minden napra jutott csapadék az ország valamely részén. Az első héten még főleg a kisebb mennyiségek voltak a jellemzőek – kivéve 5-én egy ciklon majd 7-én egy hidegfront miatt. Június 7-én erőteljes volt a gomolyfelhő-képződés, záporok, zivatarok alakultak ki; Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből dió méretű jégről érkezett jelentés. Ezt követően az Alpok feletti hidegörvény határozta meg hazánk időjárását. Ennek hatására nedves, labilis léghullámok érkeztek fölénk, és június 9-én több helyen alakult ki zápor, zivatar, apró szemű jégeső. Az intenzív zivatargócokból 50-60 mm feletti csapadék is hullott. Június 14-től a Kárpát-medence időjárását ismét egy magassági hidegörvény alakította, melynek eredménye kiterjedt csapadéktevékenység volt. Több helyen is 50 mm feletti csapadékösszegeket mértek, Berettyóújfaluban pedig 81,9 mm-t. A következő intenzív csapadékos napot egy ciklonnak köszönhettük június 17-én, több településen volt felhőszakadás, a legnagyobb napi összeg Pátkán 67,4 mm volt. A következő napokban is a sokéves átlagnál több eső esett, de az igazán nagy csapadékok 26-án és 29-én érkeztek. Előbb egy magassági hidegörvény miatt, majd egy ciklon hidegfrontja vonult át és okozott záporokat, zivatarokat, felhőszakadást. Június 29-én a szél is több helyen – főleg a Balaton környezetében, a Dunántúli-dombságban és a Tokaj-Zempléni hegységben – viharossá fokozódott.