April 2021

2021 áprilisának időjárása szokatlanul hűvös volt, 1901 óta ez volt a 15. leghidegebb. A meglehetősen száraz márciust egy átlagosan csapadékos április követte. A csapadékos napok száma a normál érték körül alakult, de a szokatlanul hideg idő miatt főként a hegyvidéki területeken a megszokottnál többször havazott.

4. ábra
Csapadékösszeg

A meglehetősen száraz márciust egy átlagosan csapadékos április követte. A havi csapadékmennyiség országos átlagban 39,2 mm volt, ami mindössze 1,3 mm-rel kevesebb az ilyenkor szokásos csapadékmennyiségnél (40,5 mm). 11 csapadékos napot regisztráltunk, ez 2 nappal haladja meg a sokéves átlagot. A csapadék területi eloszlása változatos képet mutat. A legkevesebb csapadék a Mezőföldön, a Berettyó-Kőrös-vidékén és a délkeleti határvidéken hullott, ezeken a területeken általában 20-30 mm-t regisztráltunk. A legszárazabb állomásunk a Szegedtől nem messze a déli határ mentén elhelyezkedő Kübekháza (15,4 mm) volt. A nedvesebb területeken: a Bakonyban, a Kisalföldön, a Nyírségben 50-70 mm csapadék hullott. Az Északi-Középhegység keleti része volt a legcsapadékosabb, a legnagyobb havi csapadékmennyiséget (128,7 mm) Tokaj állomáson mértük.

5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1991-2020-as átlaghoz viszonyítva

Az áprilisi csapadék országosan mintegy 3%-kal volt kevesebb, mint az 1991-2020-as sokévi átlag. Az éghajlati normálértéknél 20-60%-kal több csapadék hullott a Kisalföldön, a Nyírségben, valamint az Északi-középhegység előterében és a hegység keleti felén. Tokaj környékén az átlagos havi csapadékösszeg 2-3-szorosa hullott le. Szárazabb volt a Dunántúl déli része, az Alpokalja és az Alföld, ezeken a területeken 20-40%-kal kevesebb csapadékot regisztráltunk.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

Április 1-jén egy közeledő hidegfront előtt északkeleten és a Dél-Dunántúlon zivatarok alakultak ki. Heves zivatarok is előfordultak, felhőszakadással. Tokajban új napi rekord született 80,7 mm-rel. A következő napokban több front is átvonult, de nagyobb csapadékot nem adtak. Az eső mellett 3-án a magasabb hegyekben, 6-án reggelre északon és a nyugati határnál síkvidéken is kialakult összefüggő hóréteg (pl. Páka: 4 cm). Néhány szárazabb nap után 13-án egy hullámzó frontrendszer érte el a Kárpát-medencét, és országszerte jelentős mennyiségű csapadék hullott, ami síkvidéken zömében eső volt, a hegyekben viszont havazott, és vastagabb, 10 cm-t meghaladó hóréteg alakult ki (pl. Bakonybél Somhegypuszta: 33 cm). A következő napokban elszórtan esett néhány mm, majd 18-án sokfelé, 19-én inkább nyugaton volt nagyobb csapadék. 20 és 22. között erőteljesebb volt a gomolyfelhő-képződés és záporok, zivatarok alakultak ki. Néhány nyugodt, szárazabb nap után 28-án északon, északkeleten esett jelentős csapadék.