December 2022

Az átlagosnál jóval enyhébb volt a december, a 19. legmelegebbnek számít az elmúlt 122 év rangsorában. Csapadékból a szokásosnál kb. másfélszer több hullott, ezzel a 13. legcsapadékosabb december lett 1901 óta.

1. ábra
Középhőmérséklet

Decemberben a havi középhőmérséklet az ország legnagyobb részén +2 és +4 °C között alakult. Ennél melegebbet, +4°C feletti átlagokat a déli határ mentén találunk a térképen: Szeged, Pécs, Villány és Drávaszabolcs térségében. A legmagasabb havi átlaghőmérsékletet (+4,6 °C) Szeged belterület állomásunkon jegyeztük. +2 °C alatti középhőmérsékletek jellemezték a magasabban fekvő országrészeket, a középhegységeinkben és az Alpokalján fordult ez elő. Kisebb térségben 0°C alatti havi értékek is megfigyelhetőek: Börzsöny, Mátra, Bükk, Tokaj-Zempléni-hegyvidék. A legalacsonyabb havi átlaghőmérséklet (-0,5 °C) is ezen a területen adódott, Kékestető állomáson. Az enyhe december a küszöbnapok számában is jól látszódik. A fagyos napok (Tmin≤ 0 °C) országos átlaga 16 nap volt, amely 80%-a a sokéves decemberi értéknek (20 nap). A hideg napok (Tmin ≤ -5 °C) és a téli napok (Tmax≤ 0 °C) száma (3 és 2 nap) kevesebb, mint a fele az 1991-2020-as normálnak (7-7 nap). Zord napot (Tmin ≤ -10 °C) pedig - 2021-hez hasonlóan - ebben a decemberben sem regisztráltunk országos átlagban, holott ebből az indexből a sokéves érték 2 nap. A hőmérséklet csúcsértékét (17,8°C) december 31-én Kémes állomáson mértük, a havi legalacsonyabb értéket (-15,3 °C) pedig Gagybátor állomáson december 13-án rögzítettük. 2022. december 27-én a mért napi maximumhőmérséklet beállította a korábbi rekordot: 15,5 °C-ot. Ezt Hercegszántó (Karapancsa) állomáson rögzítettük, a korábbi 2013-ból származik Békéscsabáról.

2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1991-2020-as átlaghoz viszonyítva

A hónap középhőmérséklete 2,5 °C volt, így több mint 2°C-kal haladta meg az 1991-2020-as normált. Ezzel ez a december a 19. helyre került a hosszú éghajlati adatsor 1901-es kezdete óta. Az ország egészén csak az átlagosnál melegebb tájakat találunk, az eltérés mértéke +1,0 °C vagy afeletti. Az anomália észak-déli irányt mutat, akárcsak a középhőmérséklet esetében az 1. ábra. Ahogy a melegebb területek, úgy a nagyobb eltérések is a déli országrészben fordultak elő. Itt több helyen a +3,0 °C-ot is meghaladta az anomália. 2,5°C-nál nagyobb eltérés Dél-Magyarország mellett még a Mátrában is megjelenik. A legkisebb hőmérsékleti eltérést (+1,0 és +1,5 °C között) a Rábától nyugatra, illetve a Balaton és a Velencei-tó környékén figyeltük meg.

3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)

A hónapban - 6 napot kivéve - a szokásosnál magasabban alakult a napi középhőmérséklet országos átlaga. A hat normálnál hűvösebb nap egyben fagypont alatti átlaghőmérsékletet is eredményezett. A teljes hónapot tekintve, az elején még csak kisebb mértékű, a végén pedig már nagyobb arányú volt az eltérés a sokéves átlagtól. December kezdetén az átvonuló frontok és ciklonok alakították időjárásunkat, hatásukra enyhe, nedves levegő áramlott fölénk. Ekkor 1-3 °C-kal volt melegebb a normálnál. Majd 7-én és 8-án egy frontálzóna mögött hidegebb levegő érkezett a Kárpát-medencébe, így a megszokotthoz közeli napi átlagok voltak a jellemzőek. Az ezt követő 3 napban mediterrán ciklonok helyeződtek hazánk fölé, ismét igen enyhe légtömegeket hozva. December 10-én már 5°C-kal volt magasabb a napi átlaghőmérséklet a sokéves értéknél. 12-től kezdődően viszont beköszöntöttek a hideg napok: fagyos levegő töltötte a ki a Kárpát-medencét. A leghidegebb nap a hónapban a 13-a volt: országos átlagban -3,0 °C-os középhőmérséklettel. Így több, mint 3,5°C-kal maradt el az 1991-2020-as normáltól. 15-től kezdve délire forduló áramlással több hullámban érkezett hazánk fölé enyhe, nedves levegő, majd egy mediterrán ciklon is átvonult. Ezért 15-17 között ismét a szokásosnál melegebb napokat éltünk át. December 16-án több, mint 4 °C-kal magasabb volt az átlaghőmérséklet a sokéves értéknél. A mediterrán ciklon távozása után, december 18-tól száraz, hideg levegő áramlott a Kárpát-medencébe. Ezt a hideget a Közép-Európa felett elterülő anticiklon pár napra stabilizálta. Ezzel ismét az átlagosnál kissé hűvösebb napokat okozott. December 21-től fokozatos melegedés kezdődött, és az év végéig enyhe maradt időjárásunk. Karácsonykor a kontinensen átvonuló ciklonok hatására a hónap legmelegebb napjai következtek:24-én 7,1°C, míg 26-án 7,2 °C volt az országos napi középhőmérséklet. Utóbbi érték 7,5°C-kal magasabb, mint az 1991-2020-as sokéves átlag. 27-én este egy hidegfront érte el hazánkat, ami mögött már hidegebb levegő érkezett térségünkbe, de még így is a normál felett alakult a hőmérséklet. 29-től fokozódott a nappali felmelegedés, mivel déli-délnyugati áramlással szubtrópusi légtömeg érkezett fölénk. Az év utolsó napján ismét 7,2 °C volt a napi középhőmérséklet országos átlagban, mellyel majdnem 9 fokkal múlta felül a sokéves átlagot.