4. ábra
Csapadékösszeg
Az év során a június gyakran a legcsapadékosabb hónapunk, azonban idén országos átlagban kissé szárazabbnak bizonyult. A havi csapadékösszeg 59mm-nek adódott, amely közel 13%-kal maradt el a sokévi átlagtól. Ugyanakkor a heves zivatarok, felhőszakadások révén az északkeleti országrész jelentős hányadán, a Kecskemét-Szeged sávban, a Balaton tágabb környezetében helyenként 100mm feletti csapadékot összegeztünk. A legnagyobb havi csapadékot a Veszprém megyei Nagyvázsonyban mértük, ahol júniusban összesen 141,3mm hullott. Nyíregyháza Sóstón 97,4mm csapadék érkezett egyetlen egy nap alatt, június 6-án. Északon a Kisalföld, a Börzsöny, a Cserhát és a Gödöllői-dombság maradt csapadékszegény, míg a déli országrészben a Mohácsi-sík, az Illancs és a Békési-sík. Ezeken a tájakon jellemzően 30-40mm-nek adódott a havi csapadékösszeg. A legkevesebb csapadékot (20,5mm) Nógrád megyében, Nemti településen és Budapest XIII kerületben összegeztük.
5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
A júniusi záporok és zivatarok helyenként a sokévi átlagnál több csapadékot hoztak a Tiszántúlon és a Balaton keleti medencéjében (120-140%). A határhoz közeli északi és déli országrészben mindössze az 1981-2010-es sokévi csapadékmennyiség 40-50%-a volt jellemző.
6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)
A hónap elején főként száraz időjárás volt jellemző, csupán kisebb záporok, zivatarok fordultak elő, mivel hazánk egy nyugat-európai anticiklon hatása alatt állt. Június 6-án egy markáns hidegfront átvonulása erős széllökéssel kísért intenzív zivatarokkal járt a Balaton térségében, és felhőszakadást, jégesőt okozott az északkeleti országrészben, a Nyírségben. A front után a délnyugati áramlással érkező meleg és száraz légtömegek hatására több napig nem esett jelentősebb mennyiségű csapadék. Majd június közepén egy hidegfront és egy magassági hidegcsepp kedvezett helyi zivatarok kialakulásának. A hónap utolsó dekádjában az erősödő nappali felmelegedés mellett két hullámban alapvetően csapadékban gazdag periódus jelentkezett. Országos átlagban a legcsapadékosabbnak június 25-e bizonyult, amikor az Alpokalján és a Dunántúlon viharos széllökésekkel kísért heves zivatarok, felhőszakadás és jégeső is előfordult. A hónap egy hidegfronttal búcsúzott. Az OMSZ csapadékmérő hálózatában átlagosan 9 nap volt csapadékos (≥0,1mm), ami néhány nappal elmarad a szokásostól. A legtöbb (16 nap) csapadékos napot a Tapolcai-medencében, Sümegen jegyeztük, míg a legtöbb villámlással járó zivataros napot (14 nap) a Vas megyei Peresznye állomáson regisztráltuk.