4. ábra
Csapadékösszeg
Az augusztus folyamán országszerte lehullott csapadék térben igen koncentrált volt. A csapadékban gazdag terület a Felső-Tisza-vidéke, a Gödöllői-dombság és a nyugati határszél volt, ahol közel 100 mm eső hullott. Ugyanakkor a Zempléni- hegységben, a Nyírségben, Csongrád és a Bács-Kiskun megye déli részén alig 15-20 mm volt a teljes havi csapadékbevétel.
5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
Országos átlagban közel 45 mm volt az augusztusi csapadékmennyiség, amely az 1981-2010-es normál 72 %-a. A sokévi átlag kétszerese hullott a Felső-Tisza-vidéken. Az átlagosnál 20-40 %-kal esett több az ország középső területein, a Tisza-tónál és a Körösök mentén. A normálérték 30-40%-a érkezett a Göcsej és a Balaton térségébe, valamint a Duna-Tisza köze déli részére.
6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)
Augusztusban az erőteljes felmelegedéssel és kánikulával járó időszakok teljesen csapadékmentesen teltek. A hónap folyamán négy csapadékos időszak volt, amelyek a hőhullámokat megszakító hidegfrontokhoz kapcsolódtak, és viharokkal, felhőszakadással, illetve jégesővel jártak. Országos átlagban a legtöbb csapadék augusztus 6-án érkezett, a napi átlag több mint tízszerese. Augusztus 10-én Sopron Kuruc-dombon 137 km/óra, másnap Kaposváron 110 km/órát meghaladó szélerősséget mértünk zivataros időjárási helyzetben. Augusztus 12-én egy felhőszakadás Csarodán közel 100 mm csapadékot hozott. Ebben a régióban gyakorlatilag egy nap alatt hullott a teljes havi csapadékmennyiség. Ezen kívül augusztus 19-20-án, illetve 27-én rögzítettünk a napi átlagnál több esőt. Összességében a csapadékos napok száma elmaradt az 1981-2010-es átlagtól. A legtöbb csapadékos nap (9 nap) Sopron térségében volt. Országszerte 19 mérőállomásunkon hullott legalább 1 nap 50 mm-t meghaladó csapadék, és ugyanennyi mérőállomás számolt be jégeső előfordulásáról. A legtöbb zivataros napot (8 nap) Bátorliget és Peresznye állomáson jegyeztük.