2017. október

Az október átlag körüli hőmérsékletűnek és az átlagnál kissé csapadékosabbnak bizonyult.
4. ábra
Csapadékösszeg
Az októberi csapadékmennyiség leginkább a Dunántúli területekre koncentrálódott, 120-150 mm közötti értékekkel. A legnagyobb havi összeget Bakonybél Somhegypuszta állomásunkon mértük, 134,6 mm-rel. Az ország keleti részén, a Tiszántúlon valamint a Kőszegi-hegység területén jelentkezett a legkisebb csapadékösszeg. Előfordultak olyan területek, ahol 20 mm alatt maradt a havi csapadékösszeg.
5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
Az 1981-2010-es sokévi átlaghoz viszonyítva, mintegy 27%-kal hullott több csapadék októberben, azonban térben és időben nem egyenletesen oszlott el. A legnagyobb csapadéktöbblet (a sokévi átlag 160-200%-a) a középső országrészre koncentrálódott, a legkisebb pedig a nyugati határszélre (30-40%). Szűk területen azonban a sokévi átlag 20%-át sem érte el a havi csapadékösszeg.
6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)
A csapadék időbeli eloszlását tekintve elmondható, hogy az egész havi csapadékösszeg mindössze pár nap alatt hullott le. A hónap elején egy hidegfront átvonulásnak köszönhetően nedvesebb léghullámok érték el a Kárpát-medence térségét. Október 3-án 3,9 mm-t regisztráltunk országos átlagban. Ezt követően meglehetősen száraz időszak köszöntött be, aminek egy közelünkben kialakult ciklon és egy nyugat felől érkező front vetett véget. Ennek köszönhetően csapadékos, szeles és hűvös időjárást tapasztaltunk. Október 22-én mértük a legnagyobb napi csapadékösszeget a hónapban, országos átlagban 24,2 mm-t. A hónap végén egy markáns hidegfront érte el hazánk térségét, amely néhány óra alatt átvonult hazánk felett. Ennek hatására az északnyugatira forduló szél több helyen viharossá fokozódott, a legerősebb széllökés értékek meghaladták a 120 km/h-t. A front átvonulása során a legnagyobb szélsebesség értéket Siófok állomáson mértük, 36,5 m/s-ot (131,4 km/h).