4. ábra
Csapadékösszeg
Az átlagosan csapadékos november után a december ezúttal csapadékban gazdag volt. Országos átlagban közel 40%-kal több csapadék hullott. A legnagyobb csapadékmennyiséget egy északkelet - délnyugat irányú sávban, a Felső-Tisza vidéken, illetve a Dráva mentén rögzítettük. A havi csapadékösszeg Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében meghaladta a 100 mm-t, ugyanakkor az Ipoly mentén nem érte el a 20 mm-t. Ebben a hónapban összefüggő hóréteg nem alakult ki az ország egészén, bár több településen észleltünk havazást, hózáport. A hóréteg havi maximuma Kékestetőn 35 cm volt, amelyet december 11-én jegyeztünk.
5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
A decemberi átlagos csapadékmennyiség az ország jelentős hányadán az 1981-2010-es sokévi átlag felett alakult. A legcsapadékosabb tájakon, a Tiszántúl keleti részén és a Dráva mentén a normálérték közel duplája hullott le (160-200%), míg a Dunakanyar és a Börzsöny tágabb környezetében, illetve a Dél-Alföldön a csapadék a szokásos mennyiségtől elmaradt (50-80%).
6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)
November végén és december első napjaiban több fele esett néhány centi hó, mely pár napig az alföldi tájakon is megmaradt. Összefüggő hótakaró nem alakult ki. A legtöbb csapadék a hónap közepén az átlagosnál enyhébb időjárású napokon hullott, főként eső formájában. Országos átlagban a legnagyobb napi csapadékmennyiséget december 15-én mértük (17 mm). Békés megyében ekkor az átlagos decemberi havi csapadékösszegnél is több eső (> 50 mm) esett 24 óra alatt. Ezt követően karácsonyig száraz időjárás uralkodott az országban, majd a hónap végén hullott újra említésre méltó mennyiségű csapadék.