2018. január

2018 januárja a 6. legmelegebbnek adódott a hosszú éghajlati adatsor 1901-es kezdete óta. A szokásosnál kevesebb csapadék hullott, de pár napon országszerte havazott.

4. ábra
Csapadékösszeg
A csapadékban gazdag december után a január szárazabb időjárású volt, az ország nagy részén 15-30 mm közötti értékeket jegyeztünk. A Közép-Dunántúlon és az északkeleti országrészben mindössze 10-15 mm körüli csapadékösszegek voltak jellemzőek. A januári csapadék főként a déli országrészre koncentrálódott: Baranya és Csongrád megye déli részén a csapadékösszeg megközelítette az 50 mm-t. A Bakonyban, a Mátrában és a Bükkben többször esett hó januárban, mely az enyhe napokon részben vagy teljesen elolvadt. A legnagyobb hóvastagság 27 cm volt, melyet a Kékestetőn figyeltünk meg január 22-én.
5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
Az országos átlagos csapadékösszeg januárban (24 mm) az 1981-2010-es normál mintegy 74 %-a, így szárazabb, mint szokott lenni. Jellemzően a megszokott csapadékmennyiség 80-100 %-a érkezett január folyamán. A Dunántúl középső részén a normál 40-50 %-át jegyeztük. Az ország déli részén, a határ közelében ugyanakkor többlet jelentkezett: a normál 140-160 %-a hullott le.
6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)
Január elején főként eső érkezett, míg a magasabban fekvő tájakon havazott, amely az igen enyhe időjárás miatt elolvadt. Január közepén kedvező feltételek alakultak ki a csapadékképződéshez: vegyes halmazállapotú csapadék mellett többé-kevésbé összefüggő hótakaró többfelé kialakult az országban. A hónap utolsó harmadában anticiklon határozta meg hazánk időjárását, ezért ez az időszak az enyhe idő mellett száraznak, csapadékmentesnek bizonyult.