2019. február

2019 februárja a szokásosnál jóval melegebb és igen száraz időjárású volt.
4. ábra
Csapadékösszeg
A február igen csapadékszegény volt: országos átlagban mindössze 13 mm csapadék érkezett, mely messze elmaradt az 1981-2010-es sokévi átlagtól. A legtöbb csapadék a Dunántúlon Zala és Baranya megyében hullott, mely 30 mm feletti összegeket jelentett. Ugyanakkor az ország szinte teljes egészén a havi összeg 15 mm alatt marad. A legkevesebb csapadékot Heves megyében összegeztük, itt egy-egy állomáson a havi összeg nem érte el az 5 mm-t sem.
5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
A februárban lehullott havi csapadékmennyiség az 1981-2010-es normál 41%-a, így a február jóval szárazabb volt, mint szokott lenni. A normálnak megfelelő csapadékösszegek adódtak (80-100%) a Zalai-dombság és a Kőszegi-hegység területén. A szokásosnál jóval kevesebb csapadék (a 1981-2010-es normálérték kevesebb, mint 30%-a) hullott nagy területen a keleti országrészben: Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar és Békés megyében.
6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)
A hónap folyamán alig pár nap hullott országos átlagban 1 mm-nél nagyobb mennyiségű csapadék. A csapadékos időszakok frontátvonulásoknak voltak köszönhetők, melyek némileg megtörték a térségünkben tartósan fennálló anticiklonok uralmát. A legtöbb csapadék a hónap elején hullott egy markáns ciklon előoldalán érkező magas nedvességtartalmú légtömegeknek köszönhetően. Ekkor többfelé havazott, Zala megyében egy nap alatt közel 30 mm csapadék hullott. A Kékestetőn azonban a hónap elejétől már fokozatosan csökkent a korábban kialakult hóréteg vastagsága. A február 10-én érkező csapadék gyakorlatilag összes mérőállomásunkat elérte, de a lehulló csapadék (az eső mellett hó is) nem volt jelentős mértékű. A hónap további része pár napot kivéve alapvetően csapadékmentesen telt.