2019. augusztus

2019-ben a nyár utolsó hónapja a 7. legmelegebbnek adódott 1901 óta és alapvetően száraz időjárású volt, noha néhány helyen rövid idő alatt jelentős mennyiségű csapadék érkezett, mely károkat okozott.

4. ábra
Csapadékösszeg
Az augusztus összességében száraz időjárású volt, noha jelentős területi különbségek adódtak. A havi csapadékösszeg országos átlagban 43,2 mm-nek adódott, amely a sokévi átlag mindössze 69%-a. Ebben a hónapban a Tisza vonalától keletre, különösen Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében alig esett csapadék, a havi összeg 10 mm alatt maradt. Fehérgyarmaton és Kondoroson egész augusztusban mindössze 3,1 mm-t összegeztünk. Ugyanakkor Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a heves zivatarok és felhőszakadások miatt a csapadék térben és időben koncentráltan érkezett. A Bükk keleti és déli előterében, illetve a Cserehátban a hónap során lehulló csapadék mennyisége meghaladta 100 mm-t. A legnagyobb havi csapadékösszeget előzetes adatok szerint Szőlősardó állomáson összegeztük (171 mm), míg Varbón 169,3 mm adódott. Egy-egy nap özönvízszerű csapadék okozott pusztítást, néhol dió- és tojásméretű jéggel. Bükkzsércen augusztus 1-én 24 óra alatt 110,6 mm zúdult le, míg Varbó állomáson augusztus 13-án a napi csapadékösszeg elérte a 126 mm-t.
5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
Augusztusban a lehulló csapadékmennyiség az ország nagy hányadán az 1981-2010 közötti normálérték közelében maradt. A Tiszántúl nagy részén, Hajdú-Bihar és Békés megye keleti tájain a sokévi átlag alig 30%-a érkezett, míg a Felső-Tisza vidéken a legkevesebb (a sokévi átlag 5-10%-a). Ezzel szemben egy nagyjából északkelet-délnyugat irányú, a Csereháttól a Dél-Dunántúlig tartó tengely mentén hullott a sokévi átlagnál több csapadék (120-140%). Kiemelkedően sok csapadék ebben a hónapban koncentráltan a Bükk térségében (160-200%) érkezett.
6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)
Augusztus első napjaiban a medencét kitöltő nedves, labilis légtömegek hatására helyi záporok, zivatarok több településen hoztak jelentős, legalább 20 mm-t meghaladó mennyiségű csapadékot. A napi csapadék országos átlaga augusztus 2-án elérte a 11 mm-t. Az augusztusi hőhullám idején az egész országban nyugodt száraz, napsütéses időjárás uralkodott, azonban az érkező hidegfront hatására újra többfelé kiadós eső érkezett: augusztus 13-án hullott a havi csapadék jelentős része, sok helyen annak többszöröse. Ezen a napon számos településen pusztított felhőszakadás és jégeső. Az utolsó dekád első felében egy hullámzó frontrendszer hozott újra némi csapadékot, azonban a hónap végére újra csapadékmentessé vált az időjárás.