2019. december

A 2019. decemberi időjárás igen enyhe és csapadékos időjárású volt. Az ország jelentős részén az ilyenkor megszokott átlaghőmérsékleteknél 3 °C-kal magasabb értékeket és közel 20%-kal több csapadékot regisztráltunk.

4. ábra
Csapadékösszeg

2019. decemberében a csapadékos november után újra viszonylag sok csapadék érkezett, a hónap elején hó formájában. A havi csapadékmennyiség országos átlagban 58 mm volt, ami 11 mm-rel több az ilyenkor szokásos csapadékmennyiségnél (47 mm). A csapadék területi eloszlása változatos képet mutat. Az ország déli és délkeleti tájain hullott a legkevesebb csapadék, ezeken a területeken általában alig 30 mm-t regisztráltunk. A Dunántúli-középhegységben azonban 100 mm fölötti mennyiséget összegeztünk. A legnagyobb havi csapadékmennyiséget (143,5 mm) Bakonybél-Somhegypuszta állomáson mértük, ahol december 22-én, egyetlen nap alatt 65,5 mm eső érkezett.

5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010-es átlaghoz viszonyítva

A decemberi csapadék országosan mintegy 23%-kal volt több, mint az 1981-2010-es sokévi átlag. Ezzel a 30. helyre kerül a csapadékos decemberek rangsorában 1901 óta. A sokévi átlagnál több csapadék egy északkelet-délnyugat irányú széles sávban hullott, nagyobb többlettel a Balatontól északra eső hegyvidéki tájakon (160-200%). Ettől a sávtól délre, délkeletre, az Alföld déli részén a sokévi átlagnak alig 50%-a hullott le. Hasonlóan kimaradt a csapadékból a Hanság és a Fertő-tó környéke, ahol jellemzően a sokévi átlag 60-80%-a érkezett.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

A hónap hideg téli időjárással és egy hidegfrontnak köszönhetően havazással kezdődött. Ezekben a napokban az ország jelentős hányadán hullott több-kevesebb hó. A legtöbb Komárom-Esztergom és Pest megyében, ahol a hóréteg vastagsága meghaladta a 10 cm-t. Ezután pár napig egy anticiklonnak köszönhetően nem volt jelentősebb csapadék. A hajnalok fagyosak voltak, és a hóval borított északkeleti tájakon -10 fok alatti értékeket is előfordultak. Az időjárás egy hullámzó frontálzóna hatására egyre enyhébbé vált, és hozott némi csapadékot a Nagykanizsa-Budapest sávban. A Dunántúlon és a hegyekben többnyire havazott, másutt inkább az eső esett. December 15-én a Kékestetőn a hóréteg legnagyobb vastagsága 21 cm volt. A hónap közepén a Kárpát-medence fölé nyugat felől száraz és enyhe légtömegek érkeztek, és pár napig nem volt számottevő csapadék. Erősödött a nappali felmelegedés és a szokásoshoz képest több fokkal enyhébb idő alakult ki. Az utolsó dekád elején azonban két mediterrán ciklon hatására kiadós esőben volt részünk, 22-i maximummal. Kezdetben a Dunántúlon hullott több eső, majd később a Tiszántúlra is jutott. A hónap végén egy hidegcsepp és egy kiépülő anticiklon alakította hazánk időjárását, így jelentős csapadék már nem érkezett az év végéig.