4. ábra
Csapadékösszeg
Az év legtöbb hónapjával ellentétben a december viszonylag bőséges csapadékot hozott, az értékek 10 és 130 mm között mozogtak. Csapadékban leggazdagabb a Dél-Dunántúl volt 80 mm fölötti csapadékhozamokkal, de hasonlóan csapadékos területek az északkeleti országrészben is kirajzolódtak. A legszárazabb időjárás hazánk északnyugati csücskét jellemezte, itt az értékek 25 mm alatt maradtak.
5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1971-2000 átlaghoz viszonyítva
A sokéves átlagnál szárazabb és csapadékosabb területek egyaránt megjelentek az ország területén követve a csapadékösszegek területi elrendeződését. Ennek megfelelően a legkisebb értékek az Észak-Dunántúlon jelentkeztek, ahol a határhoz közeledve a szokásos csapadékmennyiség fele, sőt negyede sem hullott le. Arányaiban a legcsapadékosabb az északkeleti országrész volt meghaladva a kétszeres, helyenként megközelítve a két és félszeres átlagos csapadékhozamot is.
6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)
Meghatározó mennyiségű csapadék országos átlagban 8 napon hullott, ezek közül 3 alkalommal 5 mm fölötti összeg. A legtöbb csapadék - országos viszonylatban mintegy 16 mm - 16-án hullott. Ezen a napon Parád Óhuta állomásunkon 40 mm-es összeget mértünk, mellyel megdőlt a napi csapadékrekord. Országos átlagban három napon havazott, ami feltehetően a szokásosnál melegebb időjárás hatására 2-vel maradt el a sokéves átlagtól.