4. ábra
Csapadékösszeg
A havi csapadékösszeg térbeli eloszlása igen változékony képet mutatott május hónapban, az állomási összegek 7,1 és 176,7 mm között alakultak. A legcsapadékosabb az ország nyugati, délnyugati része volt, a legtöbb eső (150 mm feletti összegek) ezen belül is a Mecsek területén hullott. A legkevesebb csapadékot a Dunakanyartól északra, északkeletre fekvő térségben regisztráltuk, itt sok helyen a 15 mm-t sem érték el a havi értékek.
5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1971-2000 átlaghoz viszonyítva
A sokévi átlaghoz viszonyítva is igen változatos a kép, hasonló térbeli eloszlással, mint az előző térképünkön. A Mecsek térségében és Zala megyében a normálnál jóval több csapadék hullott, annak 1,5-2-szeresét is megfigyeltük, sőt egyes helyeken a háromszorosát is. Ezzel szemben az Északi-középhegység nagy részén a sokévi átlagnak csupán fele vagy még kevesebb hullott, sőt a legszárazabb területeken a normál 30%-át sem érték el az összegek. Az ország többi részén átlag körüli vagy kicsivel átlag alatti értékek jelentkeztek.
6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)
A napi csapadékösszegek ábráján szépen látszanak a májusban hazánkat érintő frontrendszerek csapadékai. Országos átlagban 9 napon jelentkezett a normált meghaladó napi összeg, május 3-án, 7-én, 12-én és 22-én pedig kiemelkedő csapadékokat mértünk, ezeken a napokon 5 mm-t meghaladó országos átlagok jelentkeztek. A legcsapadékosabb nap a hónapban 22-e volt, amikor országos (közel 12 mm) és állomási (89,8 mm, Pécs Pogány) szinten is a legtöbb eső hullott.