4. ábra
Csapadékösszeg
Rendkívül csapadékosnak bizonyult az idei első hónapunk. Januárban a havi csapadékösszegek az ország legnagyobb részén 45 és 90 mm között mozogtak hazánkban. A legtöbb csapadékot a Dunántúl kapta – a legnagyobb havi csapadékösszeget Bakonybélben regisztráltuk (139,4 mm), ugyanakkor az Északi-középhegységben is találunk 90-100 mm közötti értékeket. A legalacsonyabb csapadékösszeg a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyírlugoson jelentkezett (29,9 mm).
5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1971-2000 átlaghoz viszonyítva
Országos átlagban a megszokott csapadékmennyiség kétszerese hullott idén januárban: a megszokott 33 mm helyett 68 mm átlagos csapadékösszeget regisztráltunk hazánk teljes területének átlagában. Az egyes településeken zömmel a szokásos mennyiség 140-260%-a hullott le. A legnagyobb pozitív eltérést a Vas megyei Vasvár állomásunkról jelentették: itt az 1971-2000 közötti átlagérték több mint négyszeresét regisztráltuk a hónapban (410,4%). Az átlag több mint háromszorosát kapta többek között a Balaton környéke (Balatonboglár, Balatonlelle, Balatonújlak, Badacsonytomaj, Hidegkút, Mencshely, Kehidakustány, Nagyvázsony, Salföld, Szólád, Tapolca), a nyugati országrész több települése (pl. Celldömölk, Csepreg, Sopron, Szombathely), de északon is találunk hasonló értékeket (pl. Salgótarján). A megszokottól leginkább elmaradó érték Pátyodon jelentkezett (Szabolcs-Szatmár-Bereg megye), itt a szokásos mennyiség 90%-a hullott le januárban.
6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)
Országos átlagban a január 13-18. közötti időszak volt a legcsapadékosabb, de a sokéves átlaghoz képest kiemelkedő értékeket láthatunk még 20-22. között, 6-án, 8-án és 30-án is. A hónap legcsapadékosabb napja egy mediterrán ciklonnak köszönhetően a 14-e volt, ekkor regisztráltuk a hónap legnagyobb napi csapadékösszegét is: Tatabánya Felsőgalla állomásunkon 34 mm csapadék hullott ezen a napon. Az átlagtól jelentősen elmaradó értékeket láthatunk 1-én, 2-án, 3-án, 24-én és 25-én, 26-án és 31-én.