4. ábra
Csapadékösszeg
A januári csapadékösszeg a legnagyobb területeken 50-70 mm között alakult hazánkban. A nyugati és északkeleti határszél bizonyult a legszárazabbnak (30-45 mm), a legtöbb csapadékot pedig a Közép-Dunántúl és a magasabban fekvő területek kapták (100-150 mm között).
5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
A megszokotthoz képest a legnagyobb csapadéktöbblet a Közép-Dunántúlon és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében jelentkezett 2015 januárjában, itt a normál 240 – 360%-át figyelhettük meg. Az 1981-2010-es átlagnál jelentősen több csapadék hullott még a Duna-Tisza közén is (200-240%).
6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)
A legmagasabb napi csapadékösszegeket országos átlagban január 23-án és 30-án jegyeztük, de kiemelkedő még a 24-i mennyiség is. A hónap első napjaiban változékony időjárás volt jellemző, többfelé ónos esőt, havas esőt és havazást is megfigyeltünk. Az 5-7-e közötti időszakban egy anticiklonnak köszönhetően száraz, hideg időben volt részünk. A 11-i csapadékot egy észak felől érkező hidegfront eredményezte. A 17-e környékén kialakuló csapadékosabb időjárás egy Észak-Európa felett vonuló ciklon hullámzó frontzónájának volt köszönhető, ugyanakkor a 23-24-i átlagos napi csapadékösszegeket már egy mediterrán ciklon okozta, melynek nyomán többfelé havazást is megfigyeltünk. A távolodó mediterrán ciklon helyét 27-éig anticiklon vette át, melynek eredményeként borult ég, de kevesebb csapadék volt jellemző. 29-étől egyetlen hatalmas ciklon alakította egész Európa időjárását, melynek előoldalán kialakuló peremciklon hatására jelentős mennyiségű csapadék hullott hazánk területén, jellemzően hó, néhol havas eső formájában.