2015. március

A februárhoz hasonlóan a megszokottnál melegebb és szárazabb volt az idei március.
4. ábra
Csapadékösszeg
Az ország nagy részén 10-30 mm közötti havi csapadékösszeget jegyeztünk. A Dunántúl északkeleti részén helyenként ennél alacsonyabb, 5-10 mm közötti értékeket mértünk, például a Balaton keleti részén is, míg a Bakony, a Mecsek és az Északi-középhegység magasabban fekvő területein fordultak elő nagyobb havi csapadékösszegek. A legnagyobb havi összeget Mátraszentimrén regisztráltuk (61,1 mm). Csak a magasabban fekvő és az ország északnyugati részén fordult elő havazás, a többi területen inkább eső, záporeső volt jellemző.
5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
Országos átlagban 20,8 mm volt a havi csapadékösszeg, ami a szokásos érték 59%-a. Az ország nagy részén az 1981-2010-es éghajlati normál mindössze 40-80%-a hullott le. A Dunántúlon voltak olyan területek, ahol ez az érték nem érte el a 20%-ot, míg az Északi-középhegységben és az Alföld déli tájain elérte, illetve meg is haladta az éghajlati átlagot (100%).
6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)
Március elején egy északnyugat felől érkező ciklon áramlási rendszerébe került az ország, először a ciklon melegfrontjának hatására esett az eső, majd hidegfrontja okozott záporokat. Ezt egy csapadékmentes időszak követte, melyet március 11-én egy újabb északnyugat felől érkező hidegfront szakított meg. Ezek után napokig egy magassági hidegörvény határozta meg időjárásunkat és okozott csapadékos időt. Március 16-tól egészen 24-ig szárazak maradtak a csapadékmérők, 25-én egy hidegfront hatására regisztrálhattunk csapadékot, majd ezt követően a hónap végét sorozatos frontátvonulások jellemezték esővel, záporokkal.