4. ábra
Csapadékösszeg
Száraznak bizonyult az idei április, az ország nagy részén kevesebb, mint 15 mm csapadék hullott. Országos átlagban 11,4 mm-t mértünk, ami jócskán elmarad a 44,4 mm-es (1981-2010) sokéves átlagtól. A legszárazabb területek (0-5 mm) a Duna-Tisza közén és az Északi-középhegységben voltak, míg a legtöbb csapadék a déli-délnyugati határvidéken hullott, itt akár a 30-40 mm-t is elérte a havi csapadékösszeg.
5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
A megszokottnál sokkal kevesebb csapadék volt idén áprilisban, az 1981-2010-es normálértéknek mindössze 25,7%-a hullott le országosan. A sokéves átlagtól leginkább elmaradó értékek (5-20%) zömmel egy délnyugat-északkelet irányú sávban összpontosultak (Balaton térsége, a Duna-Tisza közének középső és északi része és az Északi-középhegység), melyhez hozzáadódik még az Alföld délkeleti része. A legcsapadékosabb területek: a déli-délnyugati határszél, a Dunántúl és a Tiszántúl északi része, ahol a csapadékösszegek megközelítették, de általában nem érték el a sokéves átlagot.
6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)
Bolondosan indult az április, a hónap első napjaiban egy hidegfrontnak köszönhetően többfelé fordult elő zápor, helyenként jégdarazápor, hózápor. Ezt követően a hónap első felében többször jelentettek kis mennyiségű csapadékhullást. A hónap közepén jelentős csapadékot és lehűlést okozott az a frontrendszer, amely április 17-18-án uralta térségünket. Majd egy nyugodtabb, frontmentes időszak következett, melyet a 27-én éjszaka érkezett, esőt, záporokat hozó hidegfront tört meg.