4. ábra
Csapadékösszeg
Júniusban országos átlagban az átlagos havi csapadékösszeg 78 mm volt, amely csak kissé (9,7%-kal) magasabb, mint a sokéves átlag. Az átlag azonban eltakarja a lehullott csapadék mennyiségében és területi eloszlásában megfigyelt szélsőségeket. Főként a keleti országrészben a határmentén, Békés megyében, illetve Vas megyében hullott jelentős mennyiségű csapadék, területi átlagban 120-150 mm. A legnagyobb havi csapadékösszeget Békés megyében, Gyomaendrődön mértük, ahol júniusban összesen 228,7mm hullott. Sajnos ennek a csapadéknak közel fele (102,2 mm) hullott egyetlen egy nap alatt – június 26-án. Általában az északi országrész, a Kisalföld, az Északi-középhegység belső medencéi, a Zagyva- és a Sajó-völgye volt csapadékszegény. Itt jellemzően mindössze 20-40 mm volt a havi csapadékösszeg. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében Sáta településen a teljes hónapban mindössze 3,5mm csapadékot összegeztünk.
5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
Az igen száraz áprilist követően májusban és júniusban a csapadék a sokéves átlag felett alakult. Az év során a június gyakran a legcsapadékosabb hónapunk, azonban idén szokatlanul szélsőséges térbeli és időbeli eloszlást figyelhettünk meg. Az 1981-2010 sokéves átlag több mint kétszerese hullott Békés megyében a Berettyó – Körös – vidéken és a Körös – Maros – közben. Átlag felett alakult a csapadékmennyiség a Szatmári-, és Beregi-síkon, a Közép Tisza-vidék déli területén, Csepeltől délre a Duna menti síkságon, és a Marcal-medence területén. Ugyanakkor a sokéves júniusi csapadékmennyiség alig 10%-a hullott a Sajó-völgy északi részén.
6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)
Június időjárása eseménydús volt, mert megfigyeltek számos szupercellát, hozzájuk kapcsolódó tubát, tornádót, illetve június 17-21 között egy erőteljes viharciklont. Ezen túl számos heves zivatar, felhőszakadás, jégeső okozott számottevő károkat országszerte.
A hónap elejének időjárását egy mérsékletövi ciklon és egy magassági hidegörvény alakította, mely kedvezett záporok, villámlással járó zivatarok kialakulásának. Majd június 5-től egy erősödő anticiklon hatására néhány napig száraz idő volt. Június 9-én egy gyenge hidegfront okozott csapadékot az északi országrészben, majd nedves labilis légtömegek, délnyugatról északkeleti irányba vonuló hidegfrontok okoztak heves záporokat országszerte, a Tiszántúlon intenzív zivatarokat. Június 20 után kezdetben egy Közép-Európában megerősödő anticiklonnak köszönhetően, majd forró, száraz afrikai eredetű légtömeg hatására hazánkban is kánikula alakult ki. Ezt követően egy átvonuló hullámzó hidegfront több településen okozott felhőszakadást, heves záporokat. A hónap végén a légkör újra stabilizálódott, száraz időjárás mellett újra felmelegedés indult meg.
A hónap során több mint 20 csapadékmérő állomás jelentett hirtelen, nagy mennyiségű (>30 mm) napi csapadékösszeget (Június 1-2, 4-5, 13, 15, 19 és 26). Az OMSZ csapadékmérő hálózatában átlagosan 11 nap volt csapadékos, a legtöbbet (18 nap) Makón és Söjtörön jegyeztük, míg a legtöbb villámlással járó zivataros napot (13 nap) Békéscsaba és Szombathely állomáson regisztráltuk.