2016. szeptember

A szeptember a szokásosnál melegebb és szárazabb volt.
1. ábra
Középhőmérséklet
A szeptemberi középhőmérséklet 16 és 17°C között alakult hazánk nagy részén, ennél hidegebb csak az Északi-középhegység magasabban fekvő területein fordult elő. Magasabb hőmérsékleti értékek Budapest környékén és a Tiszántúlon jelentkeztek. Szeptember 11-én, Szeged belterület állomáson csupán 21,1°C-ig hűlt a levegő, ezzel megdőlt az 1978-ban Rajkán és 2009-ben Budapest Lágymányoson mért 20,2°C-os napi legmagasabb minimum hőmérséklet. Másnap, 12-én újfent megdőlt ez az érték; ezúttal 20,1°C-ot mértünk a János-hegyen (2009-ben, Budapest belterület állomáson 19,8°C-ig csökkent a hőmérséklet). A legalacsonyabb havi átlaghőmérséklet Kékestetőn (13,8°C), a legmagasabb érték Budapest Állatkert (20,3°C) állomáson jelentkezett.
2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
Az 1981-2010-es normálhoz képest negatív hőmérsékleti anomália értékek sehol nem fordultak elő az országban. A Mátra, a Bükk, a Börzsöny, valamint a Bakony és Budapest egyes területein az anomália értéke meghaladta a 3°C-t, míg a legkisebb különbség a Dráva-sík mentén és a Duna-Tisza köze déli részein jelentkezett.
3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)
Átlag feletti hőmérsékleti értékek jellemezték a szeptember jelentős részét. A hónap eleji, több napig fennálló anticiklont 4-én egy markáns hidegfront szakította meg, és a mögötte beáramló hideg levegő, valamint a csapadéktevékenység hatására lehűlt a levegő, országos átlagban 4°C-kal. Ezt követően ismét anticiklon épült ki hazánk felett, amely csendes, nyugodt, napsütéses, száraz időjárással párosult. Szeptember 17-től a frontátvonulásoknak, majd az azt követő, felhőoszlató hatású anticiklonnak, valamint a gyenge légmozgásnak köszönhetően jelentősen lehűlt a levegő, és megjelentek az első talajmenti fagyok. A hónap utolsó napjait erősödő nappali felmelegedés és enyhébb éjszakák jellemezték, igazi indián nyarat idézve ezzel.