Decemberben az ország területén a havi középhőmérséklet átlaga -1 °C volt. A legmelegebb területek a Kisalföld északnyugati részén és a Dunántúl egy-egy régiójában voltak, ezeken a tájakon a hőmérséklet még fagypont felett alakult. A legmagasabb havi átlaghőmérséklet (1,4 °C) Budapest Belterület állomáson adódott. A leghidegebb területek az Északi-középhegységben, illetve az Alföld északkeleti részén találhatóak. A legalacsonyabb havi átlaghőmérsékletet (-3,5 °C) Zabar mérőállomáson jegyeztük. Országos átlagban a fagyos napok (Tmin ≤ 0 °C) száma 27 nap, a zord napok (Tmin ≤ -10 °C ) száma 1 nap, a téli napok (Tmax ≤ 0 °C) száma 11 nap volt. A fagyos napok száma 6 nappal, a téli napoké 3 nappal több, míg a zord napok száma 2 nappal kevesebb, mint az 1981-2010 időszakban megfigyelt országos átlag.
A havi középhőmérséklet országos átlagban 1,2 °C-kal volt hidegebb, mint az 1981-2010-es normál. A Dráva-mentén és a Tiszántúlon átlagosan 2-3 °C-kal volt hűvösebb a szokásosnál. A sokévi átlagnál kissé melegebb a főváros térségében, a Mátra, a Bakony és a Soproni-hegység magasabb területeit jellemezte. A hegységi régiók pozitív hőmérsékleti anomáliája a jellegzetes téli inverziós, hideglégpárnás időjárási helyzetnek köszönhető.
A hónap elején erős széllel sarkvidéki eredetű hideg levegő áramlott be a Kárpát-medencébe, mely kevés csapadékot hozott. Az utána kialakuló hideg, nyugodt télies időjárást egy álcázott hidegfront szakította meg, amely átmeneti felmelegedést okozott. Sopron környékén december 10-én 16,2 °C-ig emelkedett a hőmérséklet. Ezt követően az újra és újra megerősödő anticiklon hatására hidegpárna alakult ki. A borult, ködös időben a napi középhőmérséklet tartósan a sokévi átlag alatt maradt. A karácsony után átvonuló frontok rövid ideig enyhülést hoztak. Pár napig a sokévi átlag felett alakult a napi középhőmérséklet. Az év végén újra jelentős lehűlés következett. Szilveszterkor Zabaron -14,1 °C volt, ami a hónap során mért legalacsonyabb hőmérséklet.