2017. január

2017 januárja a 10. leghidegebbnek adódott - holtversenyben az 1905-ös értékkel - a mérések 1901-es kezdete óta. A szokásosnál kevesebb csapadék hullott, de pár napon országszerte havazott, és kialakult többé-kevésbé összefüggő hótakaró. A tartós hideg hatására a nagyobb tavaink, folyóink befagytak, a Dunán jégzajlás volt megfigyelhető.
1. ábra
Középhőmérséklet
Januárban a középhőmérséklet -3- -8°C között alakult hazánkban. A Dunántúlon -3- -5°C közötti átlagokat jegyeztünk, de a keleti országrészben zömmel -5 °C alatti értékek voltak jellemzőek. A legalacsonyabb hőmérsékletek Nógrád megyében, az Északi-középhegység belső medencéiben, az Alföld északi részén alakultak ki. A legmagasabb havi átlaghőmérséklet (-3,4 °C) Budapest Belterület állomáson, a legalacsonyabb (-9,5 °C) Szécsény, Tésa, Zabar mérőállomáson adódott. Országos átlagban a zord napok (Tmin ≤ -10 °C) száma 13 nap, téli napok (Tmax≤ 0 °C) száma 21 nap, a hideg napok száma (Tátlag≤ -5°C) 25 nap volt. A zord napok száma 9 nappal, a téli napok száma 10 nappal, a hideg napok száma 14 nappal több, mint az 1981-2010-es normál időszakban. A hónap leghidegebb éjszakáján, január 8-án, Tésán -28,1°C-ig süllyedt a levegő hőmérséklete, amellyel megdőlt az 1985. január 8-án Romhány Újtelepen mért napi minimumhőmérsékleti rekord (-26,5 °C).
2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
Országos átlagban a havi középhőmérséklet -5,8 °C-nak adódott, mely 4,8 °C-kal alacsonyabb, mint az 1981-2010-es normál. Az országban sehol sem volt melegebb a harmincéves átlagnál. A legnagyobb hőmérsékleti eltérést Nógrád megyében, a Jászságban és a Sajó-völgyben figyeltük meg. Ezeken a tájakon 7-8 fokkal volt hidegebb, mint a szokásos. A Bükk és a Mátra magasabb területein csupán 2-3 fokkal volt hidegebb a január, a jellegzetes téli hideglégpárnás időjárási helyzetnek köszönhetően.
3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)
Az újesztendő komoly hideghullámmal köszöntött be. Január 5-én viharos északi széllel sarkvidéki eredetű hideg légtömeg tört utat magának, így a napi átlaghőmérséklet 10 fokkal maradt el a sokévi átlagtól. Csak január 12-től enyhült kissé a tél szorítása. Egy hullámzó frontrendszer hatására ekkor sokfelé havazott. Keleten, északkeleten és jellemzően a hegyvidékeken alakult ki vastagabb hótakaró. A hótakaró és derült időjárás miatti nagyobb kisugárzás is hozzájárult ahhoz, hogy ismét komoly lehűlés következzen. A tartós anticiklonális időjárási helyzetben a Kárpát-medence felett hideg légpárna alakult ki, ami a hónap utolsó dekádjában zord időt és jelentősen megnövekedett szennyezőanyag koncentrációt eredményezett.