1. ábra
Középhőmérséklet
Az ország nagy részén 9-10°C között alakult a havi átlaghőmérséklet, az országos átlag pedig 10,4°C-nak adódott. A Tisza és a Duna alsó szakaszán, a Balaton környékén és a Dráva-síkon melegebb, míg az Északi-középhegység magasabban fekvő területein hűvösebb időjárás volt jellemző. A legalacsonyabb havi átlaghőmérsékletet Kékestetőn (4,9°C), a legmagasabb értéket Budapest Állatkert állomáson (12,3°C) jegyeztük.
2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
Zömmel az 1981-2010-es átlag alatt alakultak a hőmérsékleti értékek, csupán a nyugati, délnyugati országrészben és Budapest egyes részein volt ennél melegebb. A legnagyobb különbséget a Zempléni-hegységben és az Ipoly mentén figyeltük meg, ezeken a területeken mintegy 2°C-kal volt hűvösebb az átlagnál.
3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)
Új fővárosi rekorddal vette kezdetét az április, 1-jén Újpesten 23,1°C-ig emelkedett a levegő hőmérséklete (korábbi rekordot 2016-ban mértünk Budapest belterület és Újpest állomásokon, 23°C-kal). Ezt követően újabb hőmérsékleti rekordok dőltek meg, április 2-án Békéssámsonban 26,3°C-ot regisztráltunk, ezzel új országos rekord született (korábbi rekord: 25,7°C, melyet Túrkevén mértünk 1918-ban), emellett új fővárosi rekordot is jegyeztünk, ezen a napon 25,1°C-ot mértünk Újpesten. Másnap szintén új fővárosi és országos melegrekord született, Újpesten 26,4°C-ig, Edelényben 27°C-ig emelkedett a hőmérséklet. Egy rövididejű lehűlést követően ismét átlag feletti hőmérsékleti értékek jelentkeztek. A hónap második felében leginkább ciklonok és a hozzájuk tartozó frontok alakították hazánk időjárását, melyek meglehetősen hideg levegőt, sok csapadékot és szeles időt hoztak magukkal. Április 21-én mértük a legalacsonyabb hőmérsékletet, Kékestetőn -7,1°C-ig hűlt le a levegő, ezzel pedig megdőlt a napi minimumhőmérséklet országos rekordja. Ezt követően egy melegedési folyamat indult be, majd a hónap végén ismételten átlag alatti értékeket jegyeztünk.