2017. december

A december az átlagosnál jóval melegebb és csapadékban gazdag időjárású volt.
1. ábra
Középhőmérséklet
Decemberben az ország nagy részén a havi középhőmérséklet 0 és +3 °C között változott. A legmelegebb területeket a Dél-Dunántúlon figyeltük meg, ezeken a tájakon a hőmérséklet +3°C felett alakult. A legmagasabb havi átlaghőmérséklet (3,8 °C) Kaposvár állomáson adódott, a leghidegebb területek Észak-Magyarország hegyvidéki részén találhatóak. A legalacsonyabb havi átlaghőmérsékletet (-2,4 °C) Kékestető mérőállomáson jegyeztük. Országos átlagban a fagyos napok (Tmin ≤ 0 °C) száma 19 nap, a téli napok (Tmax ≤ 0 °C) száma 2 nap volt. A fagyos napok száma 2 nappal, a téli napoké 7 nappal kevesebb, mint az 1981-2010 időszakban megfigyelt országos átlag.
2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
Az egész országban a sokévi átlag felett alakult a havi középhőmérséklet, nem fordult elő az átlagosnál hűvösebb terület. Országos átlagban több, mint 2 °C-kal volt melegebb, mint az 1981-2010-es normál. A Tiszántúlon helyenként közel 3 °C-kal is melegebb volt a szokásosnál. A sokévi átlagnak megfelelő hőmérsékleti értékek csupán a Marcal-medencét, a Duna-Tisza köze déli részét és Észak-Magyarország egyes tájait jellemezték.
3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)
A hónap elején egy hidegfront és egy megerősödő anticiklon hatására még a sokéves átlag alatt alakult a napi átlaghőmérséklet. Egy változékony időjárású rövid időszak után jelentősebb felmelegedés kezdődött, egy északnyugat-európai ciklon előoldalán erős délies áramlással enyhe légtömegek érkeztek térségünkbe. Országos átlagban december 12-én 8-9 fokkal volt melegebb a szokásosnál, Baranya megyében a csúcshőmérséklet meghaladta a 18°C-ot. Ezt követően két szakaszban fokozatos lehűlés kezdődött. Kezdetben egy magassági hidegörvény hatására a magasban, majd később a talaj közelében is az átlagosnál hidegebb légtömegek határozták meg időjárásunkat. December 20-án Nógrád megyében -12°C alá csökkent a minimumhőmérséklet. A karácsonyi időszakot a szokásosnál enyhébb időjárás jellemezte, majd az év végén újra az átlag közelébe csökkent a levegő hőmérséklete.