2018. december

A december az átlagosnál melegebb és csapadékban szegényebb időjárású volt, mégis a hónap folyamán kialakult összefüggő hótakaró az országban.
1. ábra
Középhőmérséklet
A havi középhőmérséklet decemberben -3 és +3 °C között változott az ország területén. A legmelegebb területek a Dunántúl északnyugati részén, a leghidegebb területek főként Észak-Magyarország hegyvidéki részén találhatóak. A legmagasabb havi átlaghőmérséklet (+2,6 °C) Sopron Kuruc-domb állomáson adódott, míg a legalacsonyabb havi átlaghőmérsékletet (-2,7 °C) Kékestető mérőállomáson jegyeztük. Országos átlagban a fagyos napok (Tmin ≤ 0 °C) száma 21 nap, a téli napok (Tmax ≤ 0 °C) száma 6 nap volt. A fagyos napok száma megegyezik az 1981-2010 időszakban megfigyelt országos átlaggal, míg a téli napoké 2 nappal kevesebb, mint a normál.
2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva
Az ország jelentős hányadán a sokévi átlag felett alakult a havi középhőmérséklet. Az átlagosnál hűvösebb területek északon a Nógrádi- és az Ózdi-medencében, míg délen a Dráva mentén találhatóak. Országos átlagban 2018 decembere 0,8 °C-kal volt melegebb, mint az 1981-2010-es normál. Sopron környékén volt a legnagyobb pozitív hőmérsékleti anomália, itt közel 2 °C-kal volt melegebb a szokásosnál. Máshol a sokévi átlag közelében, és kissé a felett alakult a hőmérséklet.
3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)
December első napjaiban egy hazánktól északkeletre fekvő anticiklon hatására a sokévi átlagnál hűvösebb levegő töltötte ki a Kárpát-medencét, majd nyugati áramlással egyre enyhébb és nedvesebb légtömegek érkeztek, így frontátvonulások mellett összességében az átlagosnál melegebb időjárás volt jellemző. A hónap közepén egy Skandinávia felett kialakult ciklon áramlási rendszerébe kerülve és egy hideglégörvény hatására északnyugat felől komoly lehűlés vette kezdetét és több napig a sokéves átlag alatt alakult a napi átlaghőmérséklet az országban. A leghidegebb december 19-én volt, amikor több mint 6 fokkal maradt el az országos átlag a sokévi értéktől. Később nyugati, zonális áramlással enyhe, óceáni légtömegek vették át az uralmat. Bár karácsonykor frontátvonulások miatt kissé visszaesett a napi középhőmérséklet, év végéig a szokásosnál melegebb időjárás uralkodott.