2019. április

Az április is melegebb volt a szokásosnál, így sorozatban a 13. hónapot zártuk a sokéves átlag felett. Csapadék tekintetében átlag közelében alakult a hónap.

1. ábra
Középhőmérséklet

A havi középhőmérséklet a hegyvidéki és fagyzugos területek kivételével 11°C felett alakult. A legalacsonyabb értéket Kékestető állomás regisztrálta, 6,9°C-kal. A hegyi állomásokon kívül (400 m alatt) Zabaron lett a leghűvösebb az április (9,8°C). A Dunántúl nyugati megyéiben 11–12°C volt a jellemző, néhol az Alpokalján és a Zalai-dombságban 11°C alatt. Hasonló értékeket rögzítettek az Északi-középhegység térségében levő automata állomásaink. Melegebb térségeket az Alföldön találunk, ahol több állomáson is meghaladta az április középhőmérséklete a 13°C-ot (pl. Jászapáti: 13,2°C, Szeged külterület: 13,3°C). 14°C feletti középhőmérséklet csupán beépített városi környezetben levő budapesti állomásainkon fordult elő.

2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva

Országos átlagban az április középhőmérséklete 12,32°C-nak adódott, ami 1,3°C-kal magasabb az 1981–2010-es átlagnál. Ezzel 1901 óta az idei volt a 22. legmelegebb április. Hazánk egész területén a szokásosnál melegebb hónapot tudhatunk magunk mögött. A hőmérsékleti anomália kelet felé haladva növekedett. A főváros térségében, a Dél-Alföldön, illetve az északkeleti országrészben az eltérés meghaladta a 1,5°C-ot, helyenként a 2°C-ot is. Az ország nyugat, délnyugati területein az átlaghoz közelebb alakult a hőmérséklet, azokon a tájakon 0 és 1°C közötti pozitív eltérés volt detektálható.

3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)

A hónap első napjainak időjárását anticiklon határozta meg és az átlagosnál melegebb időjárásban lehetett részünk, éjszakánként azonban erőteljesen lehűlt a levegő, helyenként fagyott is. Április 6-ára egy magassági hidegörvény miatt átmenetileg az átlag köré hűlt le a levegő, majd miközben a mediterrán térségben egy ciklon vonult kelet felé, hozzánk ismét egyre melegebb levegő érkezett. Országos átlagban 9-én a napi középhőmérséklet elérte a 15°C-ot, ami 5°C-kal haladta meg a sokéves átlagot. 10-én egy hidegfront érte el hazánkat. Az ezt követő négy napban a Dunántúlon napközben is jellemzően 10 fok alatt maradt a hőmérséklet. Országos átlagban a hónap leghidegebb napja 13-a volt, ekkor az országos átlaghőmérséklet 7,6°C-nak adódott, ami 2°C-kal elmaradt a szokásostól. A hónap közepétől ismét anticiklon határozta meg időjárásunkat, szárazabb levegő érkezett hazánkba. A szárazabb levegő hatására 16-án reggel a délkeleti megyék kivételével sokfelé 2 m-es magasságban is fagyott. Zabaron volt a leghidegebb, ahol –6,3°C-os minimumhőmérsékletet regisztrált a műszer, ami csak 1,0°C-kal magasabb az adott napi rekordnál. Ezt követően napról-napra emelkedett a hőmérséklet, 20-án és 21-én már országszerte meghaladta a napi maximum a 20°C-ot és a reggeli órákban is egyre kevesebb helyen fagyott, majd egy magassági hidegörvény és egy mediterrán ciklon miatt 23-ára kissé visszaesett a hőmérsékletet. Április 25. körül a tőlünk nyugatra levő ciklonok előoldalán szokatlanul meleg levegő érkezett a Kárpát-medencébe. A hónap legmelegebb napja 26-a volt, amikor az országos napi átlaghőmérséklet a 20°C-ot is elérte, több mint 7°C-kal meghaladva az 1981-2010-es átlagot. Az Alföldön több állomáson az év első hőségnapja (tmax≥30°C) lett április 26-a, majd 27-én egy hidegfront vetett véget a korai nyári időnek. Az idei április utolsó napjain 2–3°C-kal a sokéves átlag alatt alakult a hőmérséklet.

Idén áprilisban országos átlagban 1 fagyos nap (tmin≤0°C) volt, ami 2-vel elmaradt a sokéves átlagtól. A délkeleti megyék maradtak csupán fagymentesek egész hónapban. Az ország legnagyobb részén előfordult fagy legalább 1 napon, a Dunántúlon 2-3 fagyos nap volt általában. Ennél több csak a fagyzugos állomásokon jelentkezett.
Nyári nap (tmax≥25°C) országos átlagban 2 volt (1981–2010 átlag: 1). Síkvidéken mindenütt elérte a hőmérséklet a 25°C-ot, jellemzően 2 napon, általában 25-én és 26-án.
Hőségnap (tmax≥30°C) országos átlagban nem volt, lokálisan viszont előfordult, az Alföldön 26-án többfelé elérte a legmagasabb hőmérséklet a 30°C-ot.