2012. május

Az idei májusban kaptunk hideget is, meleget is, összességében azonban a normálnál kicsivel melegebb hónapot zártunk. A csapadék országos átlagban éppen hogy elmaradt a szokásostól, de térben nagyon változó értékeket figyelhettünk meg.
1. ábra
Középhőmérséklet

A havi középhőmérséklet 15-18 °C között alakult hazánkban, ennél alacsonyabb értékek csak a magasabb hegységeinkben fordultak elő (12-15 °C). A legmelegebb a főváros, valamint az attól délre fekvő területek és a Tisza vonala, illetve környezete volt, itt 17-18 °C-os értékek voltak jellemzőek, sőt Budapesten belül a 18 °C-ot is meghaladta a havi átlag.

2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1971-2000 átlaghoz viszonyítva

A középhőmérsékleti anomália térképen láthatjuk, hogy május hónap hazánkban az 1971-2000-es normálhoz viszonyítva valamivel melegebb volt, kivétel egy kisebb területet a déli határvidéken, ahol 0 és -1 °C közötti volt a különbség. Az ország déli és keleti felében 0-2 °C-os pozitív anomáliák rajzolódtak ki, míg északon ennél magasabb, 2-3 °C közötti volt a különbség, illetve a főváros térségében és hegységeink egyes területein 3-4 °C-kal is meghaladták az idei értékek a sokéves átlagokat.

3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)

Május első néhány napján – egy kiterjedt anticiklon hatására – meglepően meleg, nyárias idő volt jellemző. Ekkor jelentkezett országos átlagban a hónap legmagasabb napi középhőmérséklete, 21,6 °C, mely 8,5 °C-kal haladta meg a sokéves átlagot. Ezekben a napokban több országos melegrekord is megdőlt: 1-jén az abszolút napi maximum (32,9 °C, Budapest belterület) és a legmagasabb napi középhőmérséklet rekordja (24,1 °C, Budapest Lágymányos), 2-án az abszolút napi maximum (33,3 °C, Bugac) és a legmagasabb napi minimum rekordja (18,8 °C, Nagy-Hideg-hegy), 3-án pedig ismét az abszolút napi maximum (32,6 °C, Szolnok) és a legmagasabb napi középhőmérséklet rekordja (23,8 °C, Szeged). A korai melegnek azonban gyorsan vége szakadt, 4-től 17-ig több ciklon frontrendszere is érintette hazánk területét, változékony időjárást hozva. Ebben az időszakban voltak átlag alatti és feletti hőmérsékletű napok is. A hónap leghűvösebb napja országos átlagban 14-e volt, amikor is 10,2°C volt jellemző, valamint a legalacsonyabb napi maximum rekordja is megdőlt (5,2 °C, Kékestető). A legalacsonyabb állomási értéket azonban nem ezen a napon mértük, hanem 18-án; ekkor Pápán -2 °C-ot regisztráltunk, mely új abszolút napi minimum lett. Hőmérséklet szempontjából a hónap második fele kellemesebb, tavaszi időt hozott, normál közeli hőmérsékleti értékekkel.