1. ábra
Középhőmérséklet
Hazánk legnagyobb részén a július havi középhőmérséklet 21-23°C között alakult. Az ország legmelegebb területei délen, főként DK-en figyelhetők meg, de a Duna vonalában, Budapesten és vonzáskörzetében, valamint a Balatonnál is több helyen jegyeztünk 23-24°C közötti havi átlaghőmérsékletet. A legmagasabb havi átlagértéket Szegedről jelentették (24,4°C), a legenyhébb júliust pedig Kékestetőn regisztráltuk (16,9°C).
2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1971-2000 átlaghoz viszonyítva
2013 júliusa országos átlagban több mint másfél fokkal melegebbnek bizonyult a megszokottnál. K-Ny irányú anomália-növekedés figyelhető meg az 1971-2000 közötti normálhoz viszonyítva: míg keleten 1 - 1,5°C-kal regisztráltunk magasabb értékeket, addig a nyugati határszélen 2,5-3°C-kal is melegebb volt az ilyenkor szokásosnál. A legnagyobb, 3 fokot is meghaladó eltérés a nyugati országrészben látható Ajka − Zirc környékén.
3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)
A napi középhőmérsékletek országos átlagban zömmel a normál felett alakultak a hónap során. Mindössze két időszakban, július első két napján és a 11-17. közötti időszakban figyelhetők meg a megszokottnál alacsonyabb értékek; 17-étől töretlenül az átlagnál melegebb napok következtek. A június közepén fellépő hőhullám után júliusban is találunk olyan időszakot, mely eleget tesz a harmadfokú hőségriadó kritériumának: példaként Budapest belterület állomásunkon július 27-29. között nem csökkent a napi középhőmérséklet 27°C alá. Országosan a legmelegebb júliusi nap a hőhullám ideje alatt, 29-én jelentkezett, ekkor három új napi hőmérsékleti rekord is született hazánkban: Baja Csávoly állomásunk 40,0°C-os maximumhőmérséklete, Tata 26,2°C-os minimumhőmérséklete és Budapest belterület mérőhelyünk 31,4°C-os középhőmérséklete mind új napi rekord, 1901 óta pedig mindegyik rendre a 2. legmagasabb júliusi napi érték.