2024. december

A hűvös és száraz novembert követően az év utolsó hónapja melegebb volt a megszokottnál, de csapadékban ez is jóval szegényebb volt az átlagosnál.

5. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)

A hónap legnagyobb részében a sokéves átlag felett mozgott a napi középhőmérséklet. 31 napból összesen 4 napon volt hidegebb a megszokottnál: 6-án és 29-31 között. A hónap első napjaiban nyugalmas volt időjárásunk, melyet főként anticiklonális hatások alakítottak. Majd 6-án egy frontrendszer érkezett fölénk, nyugat felől csapadékot hozva. Északon hó, havas eső; délen eső hullott, nyugaton pedig rövid ideig fagyott eső és ónos eső is előfordult. A csapadék mennyisége mérőállomásainkon nyom és 14 mm közt változott, országos átlagban pedig 5 mm-nek adódott. A következő napokban is hullott csapadék, 8-án például egy mediterrán ciklon következtében. Az eső mellett főként a Dunántúlon havas esőt, havazást is megfigyelhettünk. Majd 11-ig minden nap volt többfelé, vegyes halmazállapotú csapadék. 14-én főként a déli országrészben havazott, de kisebb térségben ónos eső és fagyott eső is hullott. 15-től egy melegfront vonult át a Kárpát-medence felett, mögötte pedig enyhe levegő árasztotta el térségünket. A napi középhőmérséklet 16-án 5,2 °C, 17-én pedig 5,5 °C volt, ezzel több, mint 5 fokkal haladták meg az ilyenkor szokásos értékeket.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

A kora tavaszias idő egészen 20-ig folytatódott, amikor 5,2 °C volt a napi középhőmérséklet, viszont egy hidegfront érkezett ekkor. Ez a képződmény több fokkal hűvösebb levegőt hozott magával, és viharos széllökések kísérték a Dunántúlon. 22-én egy újabb hullámzó frontrendszer haladt át felettünk, majd a déli ágán kialakuló mediterrán ciklon alakította időjárásunkat. Emiatt 22-én vegyes halmazállapotú csapadék hullott, síkvidéken is kialakult többfelé hótakaró, a magasabban fekvő tájakon pedig akár 7-10 cm vastagságú. A következő napon is hasonló volt a helyzet, de a csapadékhullás főként a Dunántúl déli felére és a Duna-Tisza közére koncentrálódott. Vékony hótakaró ekkor is képződött sokfelé, vastagabb pedig a Mecsekben alakult ki. Szenteste napján az Alföldön és a Dél-Dunántúlon már inkább csak eső esett, csak a Mecsekben történt havazás. 25-től anticiklonális hatások érvényesültek, így derült, napos időben telt a karácsony. Bár továbbra is magasnyomás alakította időjárásunkat, 28-tól erősödött a ködhajlam, az év utolsó napjait alacsonyszintű rétegfelhőzet és borultság jellemezte.