2024. április 25. csütörtök
Hírek a meteorológia világából

HungaroMet: 2017. április 4. 12:00

Megjelent a WMO állásfoglalása az éghajlat 2016. évi állapotáról

A WMO minden év tavaszán megjelenteti hivatalos állásfoglalását, melyben képet ad a globális éghajlatállapotról az elmúlt évben, bemutatja a globális és a regionális trendeket, és kiemeli az év legjelentősebb rendkívüli időjárási eseményeit. A számítások szerint az iparosodás óta a Föld hőmérséklete az elmúlt évben volt a legmagasabb, az eltelt időszakban 1,1 °C fokot növekedett a globális középhőmérséklet. A 2016-os év ismét globális rekordot hozott, a középhőmérséklet 0,83 (± 0,1) °C fokkal volt melegebb az 1961–1990-es időszak átlagához viszonyítva. Az angol nyelvű kiadvány letölthető az OMSZ honlapjáról is.

A legnagyobb mértékű anomáliákat a magas szélességeken regisztrálták, például a Spitzbergákon (Norvégia) az említett harminc éves átlagnál 6,5 fokkal volt melegebb. A szén-dioxid koncentrációja meghaladta a 400,0 (± 0,1) ppm értéket. A tengeri jég kiterjedése novemberben, korábban soha nem tapasztalt mértékben, 4 millió km2-rel csökkent. Az óceánok hőtágulása, a jég és gleccserolvadás, valamint az erős El Niño hatására az év elején rekord mértékű globális tengerszint növekedés következett be. Éves átlagban a XX. század kezdete óta az óceánok átlagos szintje 20 cm-t növekedett. A trópusi vizekben nagy kiterjedésű korallfehéredést és pusztulást figyeltek meg. A csapadék viszonyokat az év első felében az erős El Niño tevékenység, az év végén pedig La Niña határozta meg. Súlyos aszályok sújtották Dél- és Kelet-Afrika, Közép-Amerika egyes területeit, ugyanakkor Ázsia keleti és déli részein tömeges halálozásokat okozó áradások, földcsuszamlások pusztítottak. Tavaly 82 trópusi ciklont detektáltak, melyek közül a legpusztítóbb, a Matthew hurrikán Haiti és az USA területén tombolt. Hőhullámok főként Afrikát, Ázsiát sújtották, megdőlt a korábbi ázsiai hőmérsékleti rekord, 54 °C fokot mértek (Mitribah, Kuwait). Extrém erdőtüzek Kanadában, az USA-ban, Portugáliában, Tasmániában következtek be.

A Meteorológiai Világszervezet (WMO-Word Meteorological Organization) a Föld éghajlatáról évente több nyelven is kiadja állásfoglalását. A WMO tagszervezetei révén a világ összes országából gyűjti a meteorológiai adatokat, és ezek egyetlen hivatalos interpretálója. Az oldalon elérhető kiadványokban olvashatunk az évi globális középhőmérséklet alakulásáról, a világban tapasztalt rendkívüli, nagy károkat okozó időjárási eseményekről.

Forrás: library.wmo.int/opac/doc_num.php?explnum_id=3414